Accolade Industrial Fund má za sebou úspěšný rok. Jeho zhodnocení loni přesáhlo 20 procent, což představuje historické maximum. Portfolio fondu se rozrostlo o další průmyslové parky a celková plocha pronajímaných prostor překročila milion metrů čtverečních. Své prostředky do fondu vložilo již přes 2200 kvalifikovaných investorů.
Pro pozitivní vývoj hovoří několik faktorů, do kterých se značně propisují posuny v globálně propojeném světě. Jedním z dlouhodobějších trendů, v posledních dvou letech ještě umocněným pandemií koronaviru, byla změna ve spotřebitelském chování evropské populace, která v daleko větší míře nyní nakupuje on-line. To zvyšuje zájem o haly ze strany logistických a e-commerce firem.
„Poptávka po halách je stále velká a žene jejich hodnotu směrem nahoru. Předpokládám, že velikost portfolia bude dynamicky růst i v letošním roce. Stále více společností si navíc uvědomuje, že moderní logistické a průmyslové prostory jsou naprosto nezbytným předpokladem pro udržitelnost evropského podnikání. Klíčovou výrobu je totiž nutné co nejvíce přiblížit motoru evropské ekonomiky, tedy Německu, ale i dalším zemím, mezi nimiž figuruje také Česko,“ komentoval výsledky fondu Milan Kratina, CEO Accolade.
Rok 2021 byl specifický také v neustále výrazně rostoucí ceně průmyslových nemovitostí. Důvodem bylo především to, že se na tento typ nemovitostí zaměřili velcí institucionální hráči, kteří dříve často kupovali spíše prémiová obchodní centra nebo kanceláře. „Proběhlo mnoho transakcí, které jsou zohledněny i přiocenění našich parků, což ovlivňuje i výnosy fondu Accolade, které se také zvyšují, přestože byly posledních více než 6 let velmi stabilní,” doplnil Kratina.
Fond v minulém roce úspěšně dokončil několik akvizic. Polské portfolio se rozrostlo o průmyslový park Minsk Mazowiecki, na Slovensku fond zakoupil areál v blízkosti košického letiště a do jeho vlastnictví přibyl i park v německé Bochumi. Také řada stávajících klientů kvůli zamýšlené expanzi podepsala nové nájemní smlouvy na dodatečné plochy v areálech patřících fondu. Skupina nájemců se rozšířila i o nové společnosti.
Mezi významné uzavřené nájemní smlouvy patřila například další spolupráce s globální logistickou společností DHL. Firma expandovala o dalších více než 20 tisíc metrů čtverečních v moderním industriálním komplexu v Zelené Hoře, který se řadí mezi první polské investice fondu. Nové prostory tam převzala také logistická společnost Raben a firma InPost, evropský průkopník boxů pro e-commerce. InPost si vedle Zelené Hory pronajímá plochy v dalších pěti polských průmyslových parcích patřících Fondu Accolade – Goleniów, Bělostok, Bydhošť, Štětín a Čenstochová.
O logistické prostory je mezi nájemci zájem i v Česku. Například v chebském parku loni, již potřetí od roku 2016, expandovala společnost Tchibo. Celková rozloha rozšířeného distribučního centra Tchiba nyní přesahuje 100 tisíc metrů čtverečních, což z něj dělá aktuálně druhou největší nájemní průmyslovou budovu v Česku.
Fond klade důraz také na životní prostředí a udržitelnost – portfolio realitního fondu Accolade patří k nejšetrnějším v Evropě. Klíčová je pro něj také diverzifikace a spolehlivost nájemců, čímž dlouhodobě zajišťuje stabilní výnosy.
„Podobný vývoj očekáváme i v roce 2022, přesto, že do něj hned zpočátku tragicky zasáhl konflikt na východě Evropy. Na výkonnost fondu nicméně dění na Ukrajině nebudeme mít zásadní vliv. AccoladeIndustrialFund nemá na Ukrajině ani v Rusku v současnosti žádné projekty, nájemce ani financující banky. Dokonce jsme ani do budoucna nepracovali s předpokladem, že bychom do tohoto regionu vstoupili,“ shrnul Kratina.
Zdroj: Accolade