Česká developerská společnost CONTERA 11. října slavnostně otevřela inteligentní budovu Organica v Ostravě. Grand opening proběhl ve spojení se skandinávskou společností Tietoevry, předním hráčem na poli digitálních služeb a softwaru. Vše za účasti nejvyšších politických představitelů regionu – primátora Ostravy a hejtmana Moravskoslezského kraje.
ORGANICA platí jednoznačně za jeden z nejvýraznějších projektů celého Moravskoslezského kraje. 11. října ve 12:30 slavnostně otevřela své brány na náměstí Biskupa Bruna v Ostravě. „Organica je pilotním projektem administrativního developmentu Contery. Přistoupili jsme k němu zodpovědně a zvládli jej velmi dobře,“ říká Martin Budina, projektový ředitel české developerské společnosti CONTERA, která za budovou stojí.
„Výjimečná lokalita, vysoká kvalita stavby a excelentní architektura jsou podle mě největším lákadlem pro zákazníky a klienty,“ poznamenává výkonný ředitel Contery Dušan Kastl. Tím kardinálním klientem budovy je severská firma Tietoevry, která v Organice zaujímá přibližně dvě třetiny budovy. „Přesun do Organicy představuje důležitý krok ve vývoji naší společnosti. V roce 2004 jsme v Ostravě začínali s padesáti zaměstnanci a od té doby jsme se rozrostli na největší centrum Tietoevry v Evropě. Budova Organicy reflektuje aktuální trendy pro hybridní způsob práce a poskytuje potřebný komfort pro naše zaměstnance. Významnou roli v našem rozhodování hrály také vlastnosti budovy ve vztahu k životnímu prostředí, které se slučují s dlouhodobými hodnotami naši společnosti. Proto jsme se rozhodli přestěhovat do nejmodernějších prostor v centru Ostravy,” říká country lead za Tietoevry Czechia Petr Lukasík.
Orientace na rozvoj regionu
Contera si všímá, že se Ostrava postupně posouvá dopředu, oprošťuje se od těžkého průmyslu, pracuje na proměně zeleně a parků a dalšího veřejného prostoru a přetváří se v moderní metropoli západního střihu. „Contera se v Ostravě dosud soustředila převážně na development průmyslových parků, které jsou ale důležitým odrazovým můstkem pro rozvoj služeb s vyšší přidanou hodnotou. Město je také důležitým obchodním uzlem v rámci střední Evropy a součástí aglomerace s několika miliony lidí. Jsme rádi, že s naší Organicou jsme k tomu rozvoji přispěli,“ doplňuje výkonný ředitel Contery Dušan Kastl.
Contera s městem Ostrava spolupracuje dlouhodobě a na více projektech. Jako příklad dobré spolupráce lze uvést výstavbu v rozvíjející se průmyslové zóně Hrušov. Původně se jednalo o takzvaný sociální brownfield, který byl zdevastován během povodní v roce 1997. I Organica se stala dalším výjimečným projektem ve městě. „Organica je skvělým příkladem odpovědného přístupu soukromých investorů k místu, ve kterém působí. Jednak je zde úspěšná světová IT firma, která s městem spolupracuje i na jeho rozvoji, a společně s ní developer, který postavil moderní, ekologickou a zajímavou budovu. V obou případech jde o významné počiny,” konstatuje primátor statutárního města Ostrava Jan Dohnal.
Projekt za 1,5 miliardy
Co se týče časové osy projektu Organicy, zahájení projektu spadá do třetího kvartálu roku 2020. Výstavba započala v červenci 2021 a dokončena a předána klíčovému nájemníkovi Tietoevry byla Organica letos v srpnu. „Projekt byl celkově náročný, o to více, v jaké době vznikal. V roce 2022, po ruské invazi na Ukrajinu, jsme se museli potýkat s bezprecedentním a skokovým nárustem cen stavebních materiálů a zároveň jejich akutním nedostatkem. Situace s lidskými zdroji byla podobná. Náš tým nicméně prokázal mimořádné úsilí a přesně 24 měsíců po zahájení stavby stojíme ve zkolaudované budově,“ zdůrazňuje projektový ředitel Martin Budina s tím, že celý projekt vyšel přibližně na 1,5 miliardy korun.
Organica = inteligentní a šetrná
Organica nevyrostla na „zelené louce“, ale spolu s okolními objekty zaplnila místo po bývalé koksovně Karolina. „Jedná se tedy o finální fázi revitalizace obrovského brownfieldu v samotném centru třísettisícového města. Kdysi těžký průmysl, dnes obchodně-administrativní centrum doplněné o rezidenční funkci. Proměna celého území v porovnání s minulostí je zcela zásadní,“ komentuje projektový ředitel Contery Martin Budina.
S tím jdou ruku v ruce rovněž moderní technologie Organicy a zejména její ohleduplnost k životnímu prostředí. „Budova disponuje vlastní aplikací pro chytré telefony, která spojuje uživatele objektu a usnadňuje jim tak fungování v Organice. Na střeše zase najdete fotovoltaickou elektrárnu zajištující částečnou energetickou soběstačnost, což nebývá pro tento typ objektů zvykem. Zeleň je zavlažována pomocí dešťové vody. Nesmíme zapomenout na vzduchotechniku s inteligentní distribucí čerstvého vzduchu, která díky čidlům posílá vzduch primárně tam, kde jsou lidé a kde je ho tím pádem potřeba. V neposlední řadě se budova pyšní prestižním certifikátem BREAAM na úrovni Excellent, jenž podtrhuje její šetrnost k životnímu prostředí,“ shrnuje Martin Budina.
Další nové oblasti
Organica se úspěšně otevřela, společnost Contera však nezastavuje. „Jedna oblast je partnerství se společností TPG a budování průmyslových parků. To je náš hlavní byznys. Současně se ale chceme zaměřovat i na další segmenty, což jsou projekty mimo spolupráci s TPG, jako je právě třeba Organica. Patří tam taky menší retailové budovy, projekty v rezidenčním sektoru a zajímavé příležitosti v regionech, například právě teď připravujeme velký rezidenční projekt v Liberci,“ uzavírá Tomáš Jirků, partner a CEO Contery.