Mezinárodní balíkový přepravce GLS rozšiřuje svoji síť výdejních automatů GLS Parcel Box o novou řadu Solar. Boxy s optimalizovanou energetickou spotřebou jsou napájeny výhradně solárními panely a GLS na jejich vývoji spolupracovala s českou výrobní firmou Alfa3. GLS tak reaguje na stále rostoucí oblibu balíkomatů i zájem zákazníků o ekologická řešení přepravy balíků. Podle průzkumu z jara letošního roku tuto formu převzetí balíků v současnosti aktivně využívá již každý třetí Čech.
Když balíkový přepravce GLS zahájil v Česku před loňskými Vánoci instalaci prvních vlastních balíkomatů, tzv. GLS Parcel Boxů určených k příjmu a odesílání balíků, plánoval od počátku i zavedení ostrovního řešení napájeného solárními panely, které bude možné umístit v i lokalitách, kde byl doposud problém s připojením elektřiny. Zákazníci boxy postupně najdou na nejrůznějších místech napříč republikou, od supermarketů přes obytné čtvrti až po okolí veřejných institucí. „Podíl boxů se solárním napájením v síti GLS bude postupně stoupat. Očekáváme, že koncem letošního roku budou tyto boxy tvořit přibližně čtvrtinu,“ říká Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.
Boxy potřebují ke svému provozu jen minimum energie, kterou získávají ze slunce, popřípadě z bateriového úložiště zaručujícího provoz za všech podmínek po dobu minimálně 25 dnů. Oproti dosavadním modrým GLS Parcel Boxům jsou menší a umožňují platbu dobírky pouze předem přes online bránu GoPay. Jejich velkou výhodou je snadnost obsluhy, která nevyžaduje instalování žádné aplikace, ani použití chytrého telefonu. Při výběru balíků stačí zadat na klávesnici PIN nebo naskenovat čárový kód zaslaný GLS. Box je navíc vybaven systémem dálkové správy, který monitoruje stav napájení a indikuje potřebu případného servisního zásahu. Jak prokázaly jejich dlouhodobé testy, tyto boxy jsou plně spolehlivé ve všech ročních obdobích.
„Jsem rád, že se v krátké době po uvedení základní řady Blue line určené především do frekventovaných míst a vybavené platebním terminálem, podařilo připravit boxy řady Green line speciálně konstruované pro nasazení zejména v obytných zónách, čemuž odpovídá i střízlivý design. Vzhledem k tomu, že tyto boxy plánujeme postupně zavážet i stále častěji využívanými bezemisními vozidly, jedná se o důležitý krok v oblasti udržitelné logistiky,“ vyzdvihuje Pavel Včela.
Loni pětina, letos třetina Čechů. Obliba balíkomatů prudce roste
Balíkový přepravce rozšiřováním sítě samoobslužných boxů reaguje také na jejich rostoucí oblibu. Ještě před osmi lety balíkomaty aktivně využívala pouhá 3 % lidí, dnes je to téměř třetina (30 %). U mladší generace se jedná dokonce o 38 % pravidelných zákazníků využívajících tuto službu. Na výdejních boxech oceňují především možnost vyzvednutí zásilky v jakoukoliv denní dobu (88 %), rychlejší výdej bez čekání ve frontě (50 %) i nižší cenu (31 %).
„Prudký nárůst popularity samoobslužných boxů sledujeme v posledních třech letech. Ještě v roce 2020 balíkomaty aktivně využívalo 10 % lidí, loni to byla již pětina populace, letos téměř třetina a u mladých lidí je procento ještě vyšší. Proto plánujeme jejich počet rozšiřovat o několik desítek každý měsíc,“ uzavírá Pavel Včela. GLS v současné době v Česku sama provozuje na 250 samoobslužných boxů a přes 1300 výdejních míst GLS Parcel Shop. Zákazníci GLS mohou pro doručení zásilek využít také rozsáhlé sítě AlzaBoxů, které vhodně doplňují pokrytí celého území ČR.