Contera staví v Ostravě u dálnice D1 moderní halu s robotickými systémy pro Sportisimo

Česká developerská společnost Contera zahájila výstavbu logistického areálu na místě bývalého brownfieldu v Hrušově. Budoucí Contera Park Ostrava D1 bude disponovat nejmodernějšími technologiemi a ojedinělými parametry. Například první hala, do které přesune své logistické sídlo největší tuzemský prodejce sportovního zboží Sportisimo, má světlou výšku až 23 metrů, automatizované systémy a chlazení. S 90 000 m2 bude jednou z největších budov v České republice. V příštích letech zde najde práci až 700 lidí. V současné době se v Hrušově dále staví sklad pro Plzeňský Prazdroj.

Společnost Contera buduje na dlouho nevyužívaném brownfieldu jeden z největších a nejmodernějších průmyslových parků v České republice. Po dlouhých přípravách byl projekt zahájen na území, které od konce minulého století chátralo. Prvním nájemcem se stala společnost Sportisimo a smlouva, kterou s ní Contera uzavřela, byla největší transakcí na českém trhu průmyslových nemovitostí v loňském roce.

„Stavba, kterou pro Sportisimo připravujeme, je v mnoha ohledech unikátní a přelomová. Je to stavba šitá na míru klientovi, plná moderních technologií, s atraktivním pracovním prostředím a důrazem na prvky udržitelnosti a rozvoje. Je to také největší budova, na které jsme dosud pracovali. Máme rádi zajímavé výzvy, na to máme zkušenosti,“ říká Dušan Kastl, společník a výkonný ředitel společnosti Contera. „Potvrdilo se nám, že o tuto lokalitu je značný zájem. Připravujeme stavby i pro další klienty a projekt Contera Park Ostrava D1 se tak velmi rychle naplňuje,“ dodává Kastl.

První hala, na které Contera v Hrušově intenzivně pracuje, bude po svém dokončení v červenci 2022 se zastavěnou plochou přibližně 90 000 m2 jednou z největších v České republice. Díky pětipodlažnímu mezipatru činí užitná plocha ve skutečnosti přibližně 140 000 m2. Specialitou je však především nadstandardní světlá výška části haly zvané High Bay, která bude vysoká až 23 metrů. „Podobných hal je v České republice opravdu velmi málo. Navíc v prostoru High Bay nebudou vůbec žádní zaměstnanci, pouze robotizované zakladače,“ říká Martin Budina, ředitel projektu společnosti Contera.

Contera splní i další požadavky společnosti Sportisimo, která plánuje v nadcházejících letech zaměstnat v nové logistické centrále téměř 700 lidí na dvě směny. Část haly, kde bude umístěno pětipodlažní mezipatro, bude klimatizovaná, což je vzhledem k nákladům na provoz podobných budov unikátní. Zaměstnanci získají komfort v podobě moderní jídelny a šaten, které budou vizuálně kopírovat sportovní vzhled administrativního sídla Sportisimo v Praze.

Prostory budou řízeny moderním softwarem, který umožní snížit provozní náklady nebo zvýšit rychlost a kvalitu dodávek zboží do prodejen a k zákazníkům. Z Contera Parku Ostrava D1 bude Sportisimo obsluhovat prodejny a e-shopy v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, případně i v Maďarsku, Rakousku a Německu.

„Věřím, že nová investice a uspořádání skladů zajistí potřebnou kapacitu na mnoho let dopředu a také zlepší zákaznickou zkušenost, protože budeme rychlejší a budeme moci nabídnout širší sortiment zboží. Z hlediska logistiky se dostaneme na technologickou špičku, což se ne každé české firmě daří. Ruku v ruce s tím jdou i velmi kvalitní podmínky pro zaměstnance skladu,“ říká Pavel Vajskebr, spolumajitel a generální ředitel společnosti Sportisimo. Do první části budovy by se firma měla nastěhovat v lednu 2022, zatímco celá hala bude k dispozici zhruba o půl roku později.

V Contera Park Ostrava D1 vyroste další hala o velikosti 40 000 m2, jejíž část obsadí Plzeňský Prazdroj. Kromě moderních technologií se Contera v Hrušově zaměřuje také na udržitelnost a atraktivní pracovní prostředí. Proto stejně jako v jiných parcích v České republice a na Slovensku připravuje mimo jiné nadstandardní množství zeleně a kvalitní parkové úpravy.

Společnost Contera má bohaté zkušenosti s náročnými revitalizacemi brownfieldů. V minulosti řešila například revitalizace v Ostravě-Kunčičkách a Říčanech u Prahy. V bezprostřední blízkosti dálnice D1 se nachází brownfield v Hrušově o rozloze 35 hektarů, který bylo třeba nejprve rekultivovat a zbavit kontaminace v podobě obřích nelegálních skládek. Dříve zde stály ubytovny pro dělníky z okolních továren, ale po roce 1989 byla lokalita vysídlena a na konci minulého století z ní život zcela vymizel. Město Ostrava věří, že Hrušov ožije a že se region stane atraktivnějším díky připravovanému Contera Parku Ostrava D1.

„Ostrava věnovala mnoho času, energie a finančních prostředků na konsolidaci tohoto původně zdevastovaného území a jeho přípravu do podoby vhodné pro nabídku investorům. Přestože existoval silný tlak na jeho využití k přesunu materiálu z nedaleké haldy v Heřmanicích, nakonec jsme se rozhodli připravit lokalitu pro realizaci vhodného rozvojového záměru. Jsem velmi rád, že se potvrdil náš předpoklad o vysokém potenciálu území pro trh průmyslových nemovitostí. Věřím, že firmy přicházející do parku přinesou Ostravě a regionu kvalitní pracovní místa a rozvoj města, a to i v intenzivním propojení s vědou a výzkumem,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Povrchové práce na brownfieldu začaly na jaře 2020, nyní jsou na místě sloupy dvou zmíněných hal. Součástí Contera Parku Ostrava D1 by měla být i třetí průmyslová hala a technologické centrum.