CTP pronajímá 110 000 metrů čtverečních skupině Raben v největší polské logistické transakci roku 2023

Společnost CTP, největší evropský kótovaný developer, vlastník a správce průmyslových a logistických nemovitostí podle hrubé pronajímatelné plochy (GLA), pronajala přibližně 110 000 m2 v komplexu CTPark Warsaw West společnosti Raben Group, jedné z největších logistických společností na světě.

Tato desetiletá nájemní smlouva je největší letošní transakcí na skladovém a logistickém trhu v Polsku, při níž skupině Raben radila společnost Savills, a zároveň se jedná o rekordní smlouvu pro rok 2023 v celém portfoliu společnosti CTP.

Po provozu v CTParku Opole od roku 2018 bude Warsaw West druhou pobočkou CTP skupiny Raben v Polsku a 36. pobočkou skupiny Raben v Polsku.th pobočka v zemi celkově. Celkem si nyní společnost pronajímá 250 000 m2 ve 13 průmyslových a logistických komplexech CTP v šesti různých zemích.

Tato nájemní smlouva na dalších 110 000 metrů čtverečních zahrnuje dvě z pěti budov, které se v současné době staví v rámci CTParku Warsaw West ve Wiskitkách a které budou uvedeny do provozu ve 4. čtvrtletí roku 2024. V nové lokalitě bude skupina Raben Group provozovat skladovací a spediční činnost doplněnou o celou řadu přidaných služeb, včetně balení nebo smluvní logistiky.

Marek Zychla, vedoucí oddělení nemovitostí ve společnosti Raben Group, uvedl:

„Raben Group nepronajímá standardní developerské sklady, vždy se jedná o BTS (Build to suit). Na naše partnery a developery klademe řadu požadavků, aby se pro nás realizované objekty vyznačovaly vyšší efektivitou logistických operací (např. nadprůměrný počet paletových míst na metr čtvereční plochy), zaručenou ergonomií a bezpečností – zejména v oblasti požární ochrany -, nízkou spotřebou médií a nízkým dopadem na životní prostředí. Po dlouholeté spolupráci se společností CTP jsme si jisti, že zařízení splní naše očekávání.“

 

Bogi Gabrovic, zástupce vedoucího CTP Polsko:

„Naše strategie se opírá především o dlouhodobou spolupráci s nájemci. Tím, že jim nabízíme perspektivní obchodní ekosystémy, vytváříme prostor pro stabilní a dlouhodobý růst, neustále zlepšujeme dostupná stavební řešení a rozšiřujeme komplexy CTP. Je nám ctí, že s námi již léta spolupracují světoví lídři, jako je Raben Group. Jsme si jisti, že nová lokalita podpoří značku v dosahování obchodních i nefinančních cílů.“

 

Skupina Raben Group má celou síť poboček, ve kterých jen v Polsku pracuje přibližně 5 000 odborníků. Jednou ze strategií značky je investovat do nízkoemisních logistických budov, které budou splňovat nejvyšší standardy nejen nyní, ale i v dlouhodobém horizontu. CTPark Warsaw West je součástí strategie udržitelného rozvoje skupiny Raben. V komplexu byla rozšířena požární ochrana v souladu se standardem FM Global. Budova rozdělená do mnoha zón bude navíc vytápěna bez použití fosilních paliv díky využití tepelných čerpadel částečně napájených z fotovoltaických panelů instalovaných na střechách objektu. Tento pronájem rovněž podpoří ekologickou mobilitu, neboť společnost CTP, usilující o snížení emisí v těžké dopravě, nabízí svým nájemcům infrastrukturu pro dobíjení elektromobilů a nákladních vozidel.

Stejně důležité jako udržitelnost bude i budování vztahů a komunit v okolí CTParku Varšava západ. V rámci investice vybuduje společnost CTP první klubový dům v Polsku, kde bude k dispozici mimo jiné lékařské pracoviště, jídelna, posilovna a obchod s potravinami. Tento multifunkční prostor o rozloze 700 m2 bude k dispozici nájemcům a místním obyvatelům a podpoří tak ambici společnosti CTP budovat ve svých parcích komunity.

Varšava západ nabízí také široké možnosti pro výrobní a skladovací činnosti. Park se nachází mezi dvěma aglomeracemi, Varšavou a Lodží, v atraktivní městské oblasti vybavené veškerou potřebnou infrastrukturou, která klientům umožňuje rychlé zahájení provozu. Poloha přímo u dálnice A2 je bezpochyby jednou z předností CTPark Warsaw West, která potvrzuje jeho atraktivitu mezi budoucími nájemci.

Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, ředitel oddělení Industrial Services Hub společnosti Savills:

„Smlouva podepsaná skupinou Raben Group na pronájem nových logistických prostor v CTPark Warsaw West ve Wiskitkách u Varšavy je největší letošní transakcí na skladovém a logistickém trhu v Polsku. Hranici 100 000 m2 se dosud podařilo překročit jen několikrát v historii a jedná se o ojedinělou transakci. Jsem rád, že se nám díky úzké spolupráci všech zúčastněných stran podařilo zajistit skladové potřeby v tomto regionu pro jednoho z lídrů logistického průmyslu v Polsku.“

 

Společnost CTP také rozšířila své partnerství se skupinou Raben v Rumunsku a díky nájemní smlouvě v CTPark Oradea Cargo Terminal, který je považován za první průmyslový park s letištním terminálem v Rumunsku, zvýšila pronajaté skladové prostory na místním trhu na 15 000 m2. Uvede do provozu inovativní vysokoregálový sklad o rozloze 1 300 m2, který bude přizpůsoben různorodým potřebám zákazníků. Jedná se o čtvrtou investici v rumunském portfoliu společnosti CTP, kde bude Raben Logistics Romania provozovat svou činnost.