CTP v úspěšném tempu – uzavírá významné nájemní transakce a optimisticky hledí do roku 2024

CTP, největší evropský developer zalistovaný na burze, vlastník a správce průmyslových a logistických nemovitostí dle hrubé pronajímatelné plochy (GLA), v roce 2023 dosud uzavřel smlouvy na pronájem prostor v průmyslových nemovitostech o celkové rozloze přes 400 tisíc metrů čtverečních, z toho více než 10 nájemních smluv na prostory větší než 10 tisíc metrů čtverečních. Největší transakcí se stala smlouva na prodloužení pronájmu prostor o velikosti téměř 54 tisíc metrů čtverečních v CTParku Bor. Developer pokračuje ve výstavbě nových průmyslových prostor napříč Českou republikou a je přesvědčen, že český trh s průmyslovými nemovitostmi nadále poroste.

CTP pokračuje v budování nových projektů, čímž reaguje na dlouhotrvající velmi nízkou míru obsazenosti a vysokou poptávku. Míra neobsazenosti v České republice zůstává pod 1,5 %, což umožňuje zrychlení tempa výstavby. V celé republice je ve výstavbě přes 1,5 milionu metrů čtverečních nových průmyslových prostor a nájemné v nejlepších lokalitách v pražském regionu se pohybuje kolem 7,5 eur za metr čtvereční za měsíc.

Navzdory některým předpovědím, že realitní trh letos ochladne, developer CTP uzavřel více než 10 smluv na pronájem nových prostor přesahujících rozlohu 10 tisíc metrů čtverečních se stávajícími i novými klienty po celé republice. Podtrhuje tím fakt, že Česká republika zůstává klíčovou lokalitou v rámci regionu střední a východní Evropy (CEE) pro výstavbu průmyslových nemovitostí a že tento typ nemovitostí nadále představuje zajímavou investici. CEE region nabízí stále mnoho nevyužitých tržních příležitostí včetně nearshoringu a růstu e-commerce, jehož rozšíření rychle dohání západoevropské trhy. Region má také kvalifikovanou pracovní sílu, propojené trhy a silné základy realitního sektoru. Kromě toho má region střední a východní Evropy silný potenciál růstu HDP, což je hnací silou domácí spotřeby. Očekává se, že český HDP vzroste v roce 2024 o 1,4 % a v roce 2025 o 3,0 %, přičemž evropský průměr se odhaduje na 1,3 %, resp. 1,7 %.

Největší transakcí se stal pronájem haly o rozloze téměř 54 tisíc metrů čtverečních v CTParku Bor pro IT distributora. Podobně velké prostory, téměř 53 tisíc metrů čtverečních, brzy obsadí společnost Inventec (Czech) v CTParku Blučina. Do CTParku Ostrava Hrušov (přes 26 tisíc metrů čtverečních) se chystá společnost, která vyvíjí a vyrábí elektrifikační technologie pro automotive. CTPark Bor přivítá společnost zajišťující komplexní automatizované systémy pro omnichannel a balíkovou distribuci, a to v prostorech o celkové výměře téměř 33 tisíc metrů čtverečních ve dvou budovách. Dopravně-logistická firma Geis (téměř 17 000 metrů čtverečních) a farmaceutická společnost ViaPharma (přes 11 tisíc metrů čtverečních) zavítají do CTParku Ostrava Poruba. Přes 16 tisíc metrů čtverečních si pronajala logistická společnost v CTParku Žatec a 15 tisíc metrů čtverečních obsadí ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, pod kterou spadá síť lékáren Dr.Max. Výrobní společnost s vlastním vývojem a výzkumem Kollmorgen si pronajala 10 tisíc metrů čtverečních v CTParku Modřice. Nejnovější transakcí je pronájem na téměř 10 tisíc metrů čtverečních potravinářské společnosti Foodish v CTParku Cerhovice.

„Naše spolupráce s CTP začala v roce 2017 v Brně a postupně se rozšířila do dalších měst v rámci regionu CEE. A to konkrétně do Hradce Králové, Košic, Budapešti a naposledy to byla Ostrava. CTP vnímáme jako silného partnera, který má proklientský přístup, kombinovaný s rychlou reakcí na naše požadavky. Pozitivně hodnotíme, že CTP nestaví ‚pouze‘ nové objekty, ale převážně si je nechává ve svém portfoliu. Tím máme zaručenou kvalitu služeb, která byla slíbena na počátku našeho smluvního vztahu. Velice oceňujeme důraz CTP na udržitelnost a hospodárnost svých objektů,” vysvětlil Pavel Křížek, ředitel logistiky Geis CZ.

„Očekáváme, že v příštím roce bude trh průmyslových nemovitostí svědkem stabilního růstu. Po období, kdy e-commerce firmy poháněly vysokou poptávku v době covidu, nyní pozorujeme rozvoj nových trendů. Jedním z klíčových faktorů je nearshoring, tedy decentralizace dodavatelských řetězců a přesun výroby blíže ke koncovým trhům, což zvyšuje zájem o tento typ budov v našem regionu ze strany výrobních a high-tech společností. Stejně tak rozmach elektromobility představuje další nové faktory podporující trh,“ řekl Jakub Kodr, jednatel a obchodní ředitel CTP v České republice, a dodal: „Naše vedoucí postavení na trhu a vlastní odborné znalosti nám umožňují stanovovat nové standardy udržitelnosti na trhu a podporovat inovace. Naše udržitelné budovy poskytují vysoce kvalitní zázemí, které splňují současné i budoucí potřeby našich klientů a přispívají k rozvoji moderní průmyslové infrastruktury v České republice.“