Element Logic vybuduje automatizovaný sklad pro NAY

Element Logic bude pro slovenskou společnost NAY, specializující se na maloobchodní prodej elektroniky, implementovat řešení automatizovaných skladů pomocí technologie AutoStore. Tato spolupráce přinese společnosti NAY až čtyřnásobnou úsporu skladové plochy a také zvýší rychlost vychystání objednávek a zásobování prodejen. Celý systém bude spuštěn začátkem roku 2023.

Technologii pro automatizaci centrálního skladu společnosti NAY a.s. na Slovensku poskytne česká pobočka norského Element Logic, předního dodavatele automatizovaných skladových řešení AutoStore. Sklad s rozlohou 30,000 m² se nachází v logistickém parku ProLogis v Senci v Bratislavě a zabezpečuje zásobování pro zákazníky a prodejny NAY na Slovensku a prodejny Electro World v Česku. Nyní prochází modernizací v rámci komplexního projektu optimalizace a automatizace.

Celý projekt odstartoval již letos a samotná instalace systému je plánována na konec roku 2022, aby byl dostatek času na následné spuštění. „Samotný AutoStore byl výsledkem dlouhého zvažování a porovnávání několika automatizovaných skladových systémů,“ popisuje začátky Michal Dugáček, projektový manažer NAY / Electro World.

V počáteční fázi se společnost NAY prozatím rozhodla investovat do projektu automatizovaného řešení nižší jednotky milionů eur. AutoStore bude mít ze začátku 20,000 binů na ploše 600 m², které dokážou uskladnit až přes 30,000 SKUs. „Skladba našeho sortimentu, počet SKU a kusových zásob v porovnání s obrátkovostí, systémem přípravy a vychystáváním objednávek však postupně hrály spíše ve prospěch řešení AutoStore,“ dodává Dugáček.

Za pomoci prozatimních 26 robotů a 4 univerzálních karuselových portů se zvýší efektivnost práce až trojnásobně. „Vzhledem k rozšiřujícímu se sortimentu se zvyšují požadavky na skladové pozice, narůstá potřeba obslužného personálu, manipulační techniky, ale zejména potřeba vychystat výrazně větší objem zboží v podstatně kratším čase,“ vysvětluje důvody využití automatizace v podniku Vladislav Krasický, ředitel logistky NAY / Electro World.