GLP, developer průmyslových nemovitostí, posiluje svou pozici ve střední Evropě

Již více než tři roky působí ve střední Evropě společnost GLP, která patří mezi přední developery komerčních a průmyslových nemovitostí. Za tu dobu společnost v České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku zdvojnásobila své nemovitostní portfolio a nyní dosahuje téměř 2,5 milionu metrů čtverečních. Společnost plánuje v regionu nové projekty, které posílí její pozici mezi předními investory, developery a správci průmyslových nemovitostí. Jedním z nich je i „Obchodní zóna GLP Bratislava“, která nabídne v energeticky úsporných budovách více než 130 000 m2 víceúčelových ploch.

 

Ve středoevropském portfoliu společnosti GLP je nyní 64 realitních projektů.  Služeb v nich využívají přední společnosti z oblasti e-komerce, prodeje rychloobrátkového zboží, logistiky (3PL) a automobilového průmyslu. Ty totiž vyžadují prostory, které splňují ty nejvyšší standardy z hlediska funkčnosti, technického vybavení a udržitelnosti. Od konkurence je odlišuje také jejich umístění, a to v bezprostřední blízkosti metropolí a průmyslových center v regionu.

Všechna nová logistická centra GLP mají jako standard skladovací výšku 12 m a jsou vybavena technologiemi zaměřenými na úsporu provozních nákladů a energií, například systémy inteligentního měření provozu anebo přípravou pro instalaci fotovoltaických panelů. Společnost GLP rovněž kompletně digitalizuje proces návrhu, výstavby a správy logistických areálů za pomoci digitálního modelování budov, takzvaného BIM (Building Information Management).

Vytvořením digitálního dvojčete stavby lze optimalizovat celý cyklus výstavby a správy z hlediska uživatelského komfortu, času a nákladů na údržbu. Digitální model budovy usnadňuje rychlý přístup k veškeré dokumentaci, což pomáhá identifikovat a odstraňovat případné závady, zlepšovat management záručního servisu a minimalizovat spotřebu energií.

Mezi charakteristické znaky společnosti GLP patří dlouhodobá správa a rozvoj vlastněných nemovitostí. „Budovy zůstávají v našem portfoliu dlouhodobě a jsou osobně spravovány našimi odborníky. To nám pomáhá vytvářet pevné vztahy s našimi klienty a zaměřit se na kvalitu budov nejen během výstavby, ale i v každodenním provozu. Společnost GLP nabízí také mnoho dalších doplňkových služeb souvisejících se segmentem průmyslových nemovitostí: například rozvoj robotických technologií nebo zelených zdrojů energie. Tyto technologie se v našich budovách již vyskytují a budou se dále rozšiřovat,“ říká Marek Jandous, ředitel pro investice a správu majetku ve střední a východní Evropě ve společnosti GLP.

GLP má areály plně pronajaté a plánuje výstavbu dalších

Téměř veškeré prostory areálů GLP v regionu jsou v současné době pronajaty. Společnost aktivně sleduje poptávku po nových prostorech a na základě toho realizuje nové developerské projekty. Ty počítají s rozšířením stávajících i s výstavbou nových parků v okolí Bratislavy, Budapešti, Vratislavi a Katovic.

Ve středoevropském regionu má společnost GLP možnost vybudovat další milion metrů čtverečních nemovitostí v těch nejvyšších standardech. Moderní energeticky úsporné budovy využívají technologie a řešení opatřené mezinárodními certifikáty udržitelnosti. Mezi tyto chystané projekty patří například:

  • Obchodní zóna GLP Bratislava nabídne více než 130 000 m2 v blízkosti bratislavského letiště. Tento moderně pojatý projekt je navržen v duchu udržitelnosti (ESG) jako energeticky šetrný s řadou inovativních prvků včetně využití obnovitelných zdrojů energie. Technologicky vyspělé víceúčelové prostory budou vhodné k využití například jako prodejní showroom, pro technologický vývoj a výzkum či pro robotizovanou logistiku. Okolí areálu bude navíc disponovat veřejně přístupnou zelení.
  • GLP Wrocław V – rozšíření jednoho z největších logistických projektů ve Vratislavi (300 000 m2). Všechny tři stávající budovy jsou plně pronajaty předním hráčům v oblasti e-komerce a o následující čtyři budovy je již na trhu zájem. Vratislav V se nachází mezi rychlostní silnicí a dálnicí a má se stát logistickým centrem elektronického obchodu jihozápadního Polska.
  • GLP Lędziny II – po komerčním úspěchu GLP Lędziny Park a skvělé spolupráci s místními úřady rozšiřuje GLP podnikání v průmyslovém srdci Polska o dalších 200 000 m2. Projekt zahrnuje veřejnou zeleň, která areál odděluje od obytné čtvrti, a také novou silniční infrastrukturu pro zákazníky a místní obyvatele.
  • Sziget Logistics Centre II – 110 000 m2 vysoce kvalitních, energeticky úsporných logistických prostor na předměstí Budapešti, hned vedle retailového parku, a náš projekt Sziget I, který byl ještě před dokončením plně pronajat.

„Zaznamenáváme trvalý zájem o naše areály, což se promítá do partnerství s přibližně 125 klienty v celém regionu včetně klíčových hráčů rostoucího segmentu e-komerce. Poptávka po moderních prostorách, které podporují moderní logistiku a lehkou výrobu, je stabilní, což je dáno změnou dodavatelských řetězců v důsledku pandemie a válkou na Ukrajině. Země, ve kterých působíme, se sice od sebe liší co do podmínek podnikání, rozsahu a absorpční kapacity trhů či dostupnosti investičních pozemků, ale obecně nám poskytují příležitosti k růstu,“ uzavírá Błażej Ciesielczak, regionální ředitel pro region střední Evropy společnosti GLP.