GLP získala územní rozhodnutí a vybuduje novou komerční zónu u bratislavského letiště

BRATISLAVA, 28. listopadu 2023 – Výstavba jedné z nejmodernějších komerčních zón na Slovensku v blízkosti bratislavského letiště o rozloze 130 000 m2 začne v příštím roce. Společnost GLP, developer obchodních a průmyslových nemovitostí, získala územní rozhodnutí pro výstavbu Obchodní zóny GLP Bratislava a může tak začít s rozvojem lokality Pharos.

 

V návaznosti na vydané územní rozhodnutí nyní společnost zažádala o stavební povolení. Zahájení výstavby je plánováno na rok 2024. První nájemníci by se do nového areálu mohli začít stěhovat v roce 2025.

Obchodní zóna GLP Bratislava se bude skládat z pěti jednopodlažních nízkoenergetických budov šetrných k životnímu prostředí, které budou využívat obnovitelné zdroje energie.

„Chceme ukázat, že obchodní a průmyslové zóny mohou dobře sloužit svým uživatelům a zároveň být šetrné k životnímu prostředí s minimálním negativním vlivem na své okolí. Areál jsme proto navrhli tak, aby harmonicky zapadal do okolního prostředí a byl v souladu s požadovanými regulačními standardy. Máme značné zkušenosti s výstavbou podobných komerčních zón při využití moderních technologií a inovací. Tento model výstavby s velkým úspěchem aplikujeme v celém středoevropském regionu,“ říká Jan Palek, ředitel společnosti GLP pro Slovensko a Česko.

Development budou tvořit moderní víceúčelové budovy, které poskytnou prostory pro různé druhy podnikání, a nabídne navíc široké veřejnosti řadu služeb. „Část komplexu je navržena pro prodejní showroomy, přičemž již nyní probíhají jednání s řadou zájemců. Další budovy v areálu mohou být využity pro technologický vývoj a výzkum nebo pro robotickou logistiku,“ dodává Jan Palek.

Ekologicky šetrný, moderní a postavený v nejvyšších standardech

Návrh areálu je citlivě začleněn do okolní zástavby, a to formou parkových úprav, které prostor bezbariérově otevřou návštěvníkům. Budovy jsou navrženy jako dlouhodobě udržitelné a disponují řadou inovativních prvků:

„Elektřinu vyrobí střešní fotovoltaické panely, teplo zajistí tepelná čerpadladešťová voda poslouží jako užitková. K dispozici bude inteligentní systém měření a sběru dat, který umožní monitorovat spotřebu tepla a chod zařízení v budově. Cílem je podstatně snížit provozní náklady a zároveň usnadnit údržbu,“ vysvětluje Jan Palek.

Podobné moderní parky již postavilo GLP u Brna a Prahy

Společnost GLP klade velký důraz na využití zeleně s cílem vytvořit pohodlné a přívětivé zázemí pro zákazníky, zaměstnance a návštěvníky. Tento koncept již přilákal do GLP parků řadu významných firem například z oblasti e-komerce a technologického vývoje.

Například populární e-shop Alza využívá prostory GLP Parku Praha Chrášťany jako prodejní showroom a pro distribuci zboží. Škoda Motorsport využívá prostory v GLP Parku Mladá Boleslav pro technologický vývoj a prodej svých závodních vozů.

Propojení podnikání se službami veřejnosti chceme nabídnout i v Bratislavě. Zároveň doufáme, že se nám podaří do areálu přilákat i technologické společnosti, které by zde mohly realizovat výzkum a vývoj,“ uzavírá Jan Palek, ředitel společnosti GLP pro Slovensko a Česko.