Investiční skupina RSBC získala českou logistickou společnost MUFF Logistics. Hodnota portfolia RSBC v oblasti logistiky dosahuje stovek milionů korun

Investiční skupina RSBC znovu posiluje na poli logistiky s vysokou přidanou hodnotou. Po předloňské akvizici společnosti PJ Expedis a loňském nákupu vybraných aktiv od společnosti Dropick (logistické části) nyní do svého portfolia zařadila další českou logistickou firmu MUFF Logistics s.r.o., ve které získala 80% podíl.

Společnost MUFF Logistics se sídlem v Praze a logistickým areálem v Horních Počernicích se specializuje především na skladování a logistiku poslední míle pro telekomunikační operátory. Na prodejní místa i koncovým zákazníkům rozváží například mobilní telefony, tablety, televize a další elektroniku. Jen chytrých telefonů ročně doručí přes 1,5 milionu. Řízení společnosti MUFF Logistics bude po akvizici zastřešovat Martin Jeřábek. S prodávajícím MUFF Logistics Lubošem Fialou bude společnost nadále spolupracovat v oblasti IT a SW řešení, převážně pak v rámci vývoje, implementace a provozu digitálního řízení skladových zásob (WMS).

„MUFF Logistics perfektně zapadá do naší strategie budovat a rozvíjet na poli logistiky portfolio firem, jež dokážou klientům nabídnout mnohem víc, než jen jednoduché skladování a přepravu zboží z bodu A do bodu B. Jsme přesvědčeni, že e-commerce a logistické služby v Česku i v okolních zemích čeká další dynamický rozvoj. Na rozdíl od zemí západní Evropy zde zatím stále zaznamenáváme výrazně menší míru outsourcingu logistických a přidružených služeb tak, aby se společnosti mohly lépe soustředit na jádro svého podnikání,” říká Václav Brož, partner divize Private Equity skupiny RSBC.

Podle Brože po dokončení koupě MUFF Logistics dosahuje konsolidovaná hodnota portfolia RSBC v oblasti logistiky stovek milionů korun. Investiční skupina přitom plánuje v budování logistické divize nadále pokračovat. „Jednak věříme ve velký potenciál tohoto segmentu jako takového, jednak jsme už ve fázi, kdy dokážeme díky novým akvizicím realizovat zajímavé úspory z rozsahu, nabízet vysokou kvalitu a unikátní služby našim zákazníkům a využívat vzájemné synergie. Když například zavážíme zboží do obchodního centra, kde má prodejny hned několik našich klientů, stačí tam poslat jediné auto s jedním kurýrem, což má pozitivní dopad také na snížení emisí CO2 a životní prostředí, a to bereme velmi vážně,” uvádí jako příklad Václav Brož.

Kromě České republiky a Slovenska, kde už RSBC v oblasti přepravy a skladování působí, počítá do budoucna s expanzí svojí logistické divize i do dalších zemí jako je například Rakousko nebo Maďarsko. „Naše dosavadní zkušenosti ukazují, že zatímco se řada logistických společností v poslední době potýká s poklesem poptávky v důsledku poklesu ekonomiky a oslabení e-commerce, logistika s vysokou přidanou hodnotou je mnohem odolnější vůči vývoji hospodářského cyklu. Díky tomu naše logistické společnosti vykázaly i v roce 2023 meziroční růst a ještě tak posílily zázemí skupiny pro další expanzi,” upřesňuje Václav Brož.

Kromě geografického pokrytí a synergií se stávajícími společnostmi v portfoliu budou důležitým parametrem pro další expanzi RSBC také ESG parametry budoucích akvizic. Už nyní se skupina kromě logistiky pro telekomunikační operátory zaměřuje také na skladování a dopravu fotovoltaických panelů například pro společnost Tenaur ze skupiny ČEZ. „Díky naší velikosti dokážeme na jednom místě poskytnout více druhů služeb, za kterými bylo dříve nutné zboží rozvážet. Dnes vše odbavíme v jednom skladu a šetříme tak obrovské množství emisí. Od srpna 2023 navíc naše logistická společnost PJ Expedis používá k doručování na území hlavního města Prahy výhradně elektromobily. Flotilu vozů šetrných k životnímu prostředí navíc budeme dále rozšiřovat. Velmi úspěšně se rozvíjí také náš projekt doručování zboží koncovým zákazníkům prostřednictvím vratných obalů,” vysvětluje Václav Brož s tím, že velké korporace si uhlíkovou stopu pečlivě hlídají čím dál více i v dodavatelském a logistickém řetězci.