JEDNA Z NEJVĚTŠÍCH REALITNÍCH TRANSAKCÍ DOKONČENA: PORTFOLIO ARETE INVEST CEE II ZA 3 MILIARDY JIŽ V RUKOU CROMWELLU!

Investiční a nemovitostní skupina ARETE, jejíž součástí jsou fondy investující do nemovitostí, dokončila 11. března celou transakci a vlastnictví kompletního portfolia podfondu ARETE INVEST CEE II v hodnotě 113,2 milionu EUR (3 miliardy korun) přešlo do rukou společnosti Cromwell European REIT (CEREIT), veřejně obchodovatelný real estate investment trust kotovaný na singapurské burze cenných papírů.

Portfolio zahrnuje jedenáct logistických a lehkých průmyslových nemovitostí v České republice a na Slovensku s téměř 100% obsazeností, které jsou pronajaté sedmnácti zejména mezinárodním nájemcům. V portfoliu je celková pronajímatelná plocha 125 000 m2 spolu se 140 000 m2 pro další development a budoucí růst. Cromwell Property Group, má ves právě majetek v hodnotě 7,1 miliard EUR (184,6 miliard korun).

„V souladu s v prosinci uzavřenými smlouvami byla dnes dokončena transakce převodu celého nemovitostního portfolia našeho druhého podfondu a vlastnictví přešlo do rukou společnosti Cromwell European REIT. Přestože jsme díky pandemii stále daleko od standardních podmínek, transakce byla dokončena přesně v dohodnutém termínu. Děkujeme celému týmu skupiny Cromwell za velmi profesionální spolupráci v rámci celé transakce,“ uvedl Robert Ides, spoluzakladatel skupiny ARETE.

Simon Garing, CEO společnosti spravující CEREIT, uvedl: „Jsme rádi, že jsme mohli dokončit akvizici portfolia, a to i přes pokračující pandemii v celé Evropě. V současné době se zaměřujeme na zvyšování podílu sektoru logistiky a lehkého průmyslu v portfoliu a po této akvizici bude podíl téměř 38 %. Důležité je, že CEREIT nyní působí také na dvou nových, atraktivních a rychle rostoucích trzích. Rád bych poděkoval týmům pro transakce a správu aktiv u našeho manažera, společnosti Cromwell, stejně jako Robertovi a všem v ARETE za pozitivní práci na uskutečnění této transakce.“

„Vidíme za sebou téměř pět let tvrdé práce. Když se ohlédneme, udělali jsme hned několik správných rozhodnutí. Vše odstartovala důkladná analýza všech realitních segmentů, ze kterých jsme správně vybrali segment kvalitních logistických a lehkých průmyslových nemovitostí. Konzistentně jsme se drželi dané strategie a výkonových parametrů, které institucionální investoři vyžadují,“ doplnil Lubor Svoboda, spoluzakladatel skupiny ARETE.

„Chtěl bych poblahopřát celému týmu ARETE k dokončení této významné transakce během pandemie. Jsme svědky neustálého zvyšování poptávky investorů do průmyslového sektoru a zejména o vysoce kvalitního portfolia napříč zeměmi, jako je portfolio ARETE, je velký zájem. Základní dynamika trhu a růst segmentu e-commerce vedly k tomuto silnému růstu poptávky ze strany institucionálních investorů. Tým ARETE prokázal schopnost vytvořit investiční produkt, který se ideálně hodí pro velké mezinárodní investory. Transakce dále odráží důvěru investorů v průmyslový a logistický trh ve střední a východní Evropě. Velmi si vážíme naší dlouhodobé úzké spolupráce s týmem ARETE a jsme rádi, že společně připravujeme další zajímavé transakce pro aktuálně třetí fond,“ uvedl Mike Atwell, ředitel kapitálových trhů pro střední a východní Evropu ve společnosti JLL.

„Po pečlivé analýze jsme opět vyhodnotili, že situace na trhu průmyslových a logistických nemovitostní je stabilní a investiční prospekt je zajímavý i pro další investiční cyklus. V roce 2015 se celosvětově průmyslové nemovitosti podílely na objemu transakcí z necelých 8 %, vloni to bylo již téměř 25 %. Minulý rok potvrdil dlouhodobější trend, že cena průmyslových nemovitostí se stala nezávislou na vývoji hospodářského cyklu. Přestože v celé Evropě bylo v roce 2020 dokončeno téměř 10 miliónů m2 nových nájemních ploch, dosáhla v lednu tohoto roku obsazenost dokonce svého historického maxima, když bylo pronajato 95,5 % všech dostupných ploch. To je nejvíce ze všech sledovaných nemovitostních segmentů,“ upřesňuje Robert Ides a pokračuje: „Náš třetí fond je nyní v investiční fázi, chceme opět naplňovat naši strategii a sestavit mnohem větší a koherentní portfolio vysoce kvalitních průmyslových a logistických nemovitostí v regionu střední a východní Evropy s cílovou hodnotou nejméně 400 milionů EUR. Portfolio chceme na konci investičního cyklu opět nabídnout institucionálním kupujícím.“