Jungheinrich oficiálně otevírá svůj nový závod v Panattoni Parku Chomutov North

Jungheinrich dnes slavnostně otevřel svůj nejnovější závod na výrobu manipulační techniky v Panattoni Parku Chomutov North. Areál o rozloze 37 000 metrů čtverečních společnost v budoucnu promění v centrum na výrobu retraků. V rámci projektu vznikne více než 350 nových pracovních míst. Budova spadá do portfolia developerské společnosti Panattoni, která je známá výstavbou šetrnou k životnímu prostředí. Výše investice do samotné budovy, přesahuje 1,5 miliardy korun, čímž se řadí mezi největší v regionu.

Již v červnu zahájil Jungheinrich v Chomutově výrobu prvního typu nákladního vozidla, retraku ETV 216i, na něj naváže postupně celá výroba retraků. Závod je nejnovějším z dvanácti výrobních závodů Jungheinrich po celém světě a je klíčovou součástí zvyšování efektivity a ziskovosti v rámci firemní Strategie 2025+.

„Nový závod v Chomutově je jedním z nejmodernějších výrobních závodů pro vysokozdvižné vozíky na světě a pozvedne naši výrobu na další úroveň. Rozšiřujeme kapacitu v rámci výrobní sítě v Evropě a zajišťujeme, že neustále rostoucí poptávka po našich zařízeních pro manipulaci s materiálem může být uspokojena i v budoucnu,“ uvedla Sabine Neuß, technologická ředitelka společnosti Jungheinrich.

Budova v Panattoni Parku Chomutov North vyniká svou šetrností k životnímu prostředí, což potvrzuje i její aspirace na vysoké hodnocení na úrovni Excellent v rámci certifikace BREEAM New Construction. Projekt má také nadstandardní izolaci, venkovní žaluzie a tepelné čerpadlo, které rovněž ušetří náklady na energie. Udržitelnost potvrzuje i využití dešťové vody pro splachování v průmyslové zóně.

„Chomutovsko, jakožto oblast pevně spojená s těžbou uhlí, čeká v následujících letech nutná hospodářská restrukturalizace na modernější typ průmyslu, který bude šetrnější k životnímu prostředí, čímž bude naplňovat cíle pramenící ze Zelené dohody pro Evropu. Proto jsme rádi, že právě Panattoni se zde může podílet na projektu, jenž pomůže regionu tuto transformaci zahájit. Přidanou hodnotu celému projektu dává i skutečnost, že se jedná o výrobu finálního produktu. Osobně mě těší, že region je otevřen novým příležitostem a investicím a projekt vznikl v úzké spolupráci s místními samosprávami,“ říká Klára Sobotková, Regional Development Director, Panattoni.

Celý závod využívá nejmodernější technologie: Například kromě plně automatizovaného centra pro detailní zpracování kovů disponuje inovativní lakovací linkou, která současně spotřebovává méně energie a materiálu pro vysoce kvalitní práškové lakování. Výroba a montáž s digitálním asistenčním systémem využívajícím umělé inteligence má zase za cíl zajistit efektivitu a kvalitu.

Projekt u Chomutova k také vyniká i rozsáhlou investicí do podpory biologické rozmanitosti v okolí průmyslové zóny. Jako náhrada za zrušený remízek poslouží výsadba o rozloze 1,5 hektarů, která se skládá z dřevin stromového i keřového patra s důrazem na původní druhy. Vysazeno tak bylo 438 stromů a přes 12 000 keřů. Prostor zůstane neoplocen, přirozeně tak naváže na revitalizaci přilehlých břehových porostů. Na vhodných místech jsou vyhloubeny tůňky pro zvýšení místní druhové rozmanitosti. Z doplňujících opatření lze též zmínit luční porosty či budky, které jsou vyvěšené od 1,5 metru až do výšky 8 metrů a již je využívají různé druhy ptactva i netopýrů.