Nováčci v P3 parcích – kanceláře, showroomy i velkoplošný mrazák

P3 loni zaznamenala růst pronájmů o 45 %. Většinu ploch pronajala stávajícím nájemcům. Zároveň ve svých parcích přivítala 18 nových značek z oblasti retailu, e-commerce a logistiky. Pronajala jim plochy rozmanitých velikosti od necelých sto metrů čtverečních v Praze po více než 22 tisíc m2 v Lovosicích.

„P3 opět potvrdila, že má prostor pro široké spektrum nájemců. Od malých až po velké, od e-commerce, přes retail až po logistiku,“ potvrdil šéf pronájmů v P3 Jan Andrus.

Aktuální trend říká, že kdo si chce pronajmout velké plochy, musí za Prahu. Hranice hlavního města na pomyslné logistické mapě se od Středních Čech posouvají i dále do regionů. Díky krátkému dojezdovému času jsou vhodnou alternativou například Lovosice. Z tamějšího P3 parku je to na pražský okruh asi 40 minut, a právě na to vsadily logistické společnosti Ekologistics a Impuls Logistics, jejichž pronajaté plochy v součtu převyšují 30 tisíc metrů čtverečních.

Praha nabízí jen zřídka plochy nad 5 tisíc metrů čtverečních. Výjimku potvrzující pravidlo představují v loňském úspěšném tažení P3 dva kontrakty. V pravou chvíli se protnula nabídka uvolněných prostor v P3 Prague Horní Počernice o rozloze 11 300 m2 s poptávkou společnosti Billa pro zázemí nového distribučního centra. Obchodní řetězec díky tomu může dodávat čerstvější potraviny a s nižší ekologickou stopou. V sousedním parku P3 Prague D11 se pak v nově postavené budově nabízely prostory o rozloze 7 439 m2, v nichž Quick Service Logistic vytvořil „velkoplošnou chladničku s mrazákem“ pro skladování potravin ve speciálním režimu.

Celkem si noví nájemci v pražských P3 parcích přišli na téměř 40.000 m2, ale dělí se jich o ně 14. Nejčastěji si noví nájemci pronajímali plochy v nižších řádech tisíců m2 (průměrně 2.820 m2). Paleta uloženého zboží je velmi pestrá: koberce, domácí spotřebiče, tabák, pivo, elektronika anebo náhradní díly a autoskla. Občas se povede do průmyslové haly umístit mimořádně zajímavý projekt, jako například prostor pro vývoj a testování prodejních prostor automobilky Škoda Auto.

Díky dobrému umístění průmyslových parků v dosahu pražské MHD a dostatečným parkovacím kapacitám roste i zájem o kancelářské prostory. P3 loni pronajala samostatně bez návaznosti na sklad 3 800 m2 kancelářských ploch, z toho takřka polovinu čtyřem novým nájemcům v hornopočernickém parku. Věnují se energetice, telekomunikacím, realitám anebo kamionové přepravě.

Praha ovšem není jedinou lokalitou, o kterou mají noví nájemci zájem. K dalším logisticky atraktivním lokalitám patří i Plzeň. V P3 parku v Nýřanech si 5 700 m2 krátkodobě pronajala společnost Alllog Consulting a 2 661 m2 společnost Boomerang Distribution.

Letos může P3 nabídnout novým nájemcům rovněž prostory v chystaných parcích P3 Plzeň Myslinka, P3 Ostrava Central a v již zmiňovaném parku P3 Lovosice.