Nový výrobní areál v Liberci přivítal prvního nájemce

· Majoritní nájemce UCT Fluid Delivery Solutions sjednotil své dosavadní provozní prostory pod jednu střechu na ploše 17 231 m2

· V komplexu CBPI Park Liberec se dál staví a jeho nový majitel CB Property Investors dokončuje poslední halu B

· Projekt cílí na certifikát udržitelnosti BREEAM na úrovni „Very good“ a „Excellent“

· CB Property Investors se zařadil mezi nejvýkonnější české realitní fondy

 

Do nového libereckého výrobního areálu CBPI Park se stěhuje jeho majoritní nájemce a projekt úspěšně pokračuje výstavbou poslední haly B, která cílí na získání certifikátu udržitelnosti BREEAM. Oficiálního zahájení provozu největší haly v tomto komplexu se zúčastnili zástupci Libereckého kraje. Projekt má několik specifik, které do regionu přilákaly i další společnosti ze segmentu elektrotechnologií.

Společnost UCT Fluid Delivery Solutions je přední výrobce systémů pro výrobu čipů a mikročipů. V CBPI Parku Liberec zabere více než polovinu celkové plochy a stěhuje tam všechny svoje dosavadní provozy – od výroby přes sklady až po kanceláře. S více než 17 000 m2 je tak majoritním nájemcem v tomto moderním areálu a práci tu najde pro více než 500 svých zaměstnanců.

Součástí provozu je i takzvaný „clean room“ neboli „čistý prostor“ o velikosti 3000 m2, což je přibližně rozloha 10 tenisových kurtů. Takové prostory jsou nesmírně důležité v mnoha průmyslových odvětvích, včetně mikroelektroniky. Udržuje se v nich minimální kontaminace vzduchu, a tím pádem i povrchu produktů, např. prachovými částicemi, což má vliv zejména na životnost elektroniky.

„Pracujeme v jednom z nejdynamičtějších oborů budoucnosti a těší nás, že díky novým prostorám můžeme nabídnout dlouhodobou perspektivu a stabilitu nejen našim zaměstnancům, ale také dodavatelům a dalším partnerům,“ uvedl prokurista firmy Martin Pavlata.

Za pozornost stojí i kancelářské prostory, v nichž se odráží designové prvky z komerčních kancelářských projektů. Od prostorů pod jednou střechou si vedení firmy slibuje zefektivnění komunikace a toku materiálů uvnitř firmy.

„Intenzivně pracujeme na zlepšování pracovního prostředí tak, aby se u nás zaměstnancům – současným i budoucím –líbilo a pracovalo se jim co nejlépe. Máme radost, že i našim dlouhodobým zaměstnancům teď můžeme poskytnout lepší pracovní podmínky,“ doplnila Pavla Benešová, personální manažerka společnosti UCT.

Provoz společnosti slavnostně otevřeli zástupci firmy UCT, představitelé realitního fondu CB Property Investors, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a zástupci magistrátu města Liberec.

CBPI Park Liberec se posouvá a získává i důležité certifikace udržitelnosti

Výrobní park tvoří celkem tři haly, které sahají až do výšky 19 metrů (po atiku). Využilo se u nich patrové technické řešení, s jakým se v Česku setkáte jen velmi zřídka. Celková pronajímatelná plocha komplexu je víc než 38 000 m2. Prvním nájemcem v hale A byla společnost Cattron, také výrobce elekroniky. Hala B je ve stadiu výstavby a hala C je plně obsazená společností UCT.

Do projektu v roce 2022 vstoupil jako strategický partner realitní fond CB Property Investors s cílem spustit provoz areálu v průběhu roku 2023. Kancelářské prostory společnosti UCT zabírají přibližně 5000 m2 pronajaté plochy a odpovídají současnému trendu takových kancelářských projektů, které podporují „wellbeing“ zaměstnanců. Kanceláře mají například moderní prostory s prosklenými stěnami. Součástí objektu je také moderní recepce nebo kantýna. Patřičná pozornost se věnovala také samotné výstavbě, při které byly aplikovány postupy udržitelné výstavby, díky nimž projekt cílí na prestižní certifikáty udržitelnosti BREAAM na úrovni „Very good“ a „Excellent“. Budování komplexu trvalo více než dva roky, začalo v průběhu pandemie covidu-19 a nahradilo zchátralý areál původních drůbežáren.

„Certifikací projektu v systému BREEAM na úrovni „Excellent“ se řadíme mezi projekty splňující nejvyšší standardy. Ale nejen to – použité řešení multipodlažních hal, kdy se celých 45 % pronajímatelné plochy nachází v patrech, řadí celý projekt mezi jedinečné svého druhu v Čechách.

Náročné na projektu bylo vzájemně skloubit různé vysoké technické požadavky na objekt odrážející technologické zaměření klienta, například instalaci automatických zakladačů KARDEX přes dvě poschodí nebo tzv. „clean room“ pro bezprašnou výrobu. Také implementujeme prvky udržitelné výstavby a wellbeingu pro zaměstnance. Touto kombinací vzniká unikátní prostor mezi průmyslovými parky v České republice,“ prozradil Michal Navrátil, Head of Development z CB Property Investors.