Panattoni Park Pilsen West II v Nýřanech je dokončen. Novou halu převzala do nájmu společnost Panasonic

Průmyslový areál, který postavila developerská společnost Panattoni, vznikl na území brownfieldu po černouhelných dolech a skládá se ze dvou moderních výrobních hal. Investorem nového udržitelného areálu je skupina AEW Europe. Investice převyšuje 70 milionů eur. Obě haly splňují přísná kritéria v rámci ekologické certifikace BREEAM New Construction a vyznačují se řadou udržitelných prvků. Panasonic převzal poslední dokončené prostory a nyní plně využívá celou halu o podlahové ploše přes 25 000 metrů čtverečních k výrobě i ke skladování.

Investorem celého projektu Panattoni Park Pilsen West II je skupina AEW Europe, se kterou již developer spolupracoval například na Panattoni Parku Prague Airport II nebo na projektu pro Amazon v Dobrovízi u Prahy.

První budovu v Panattoni Parku Pilsen West II o celkové ploše 36 400 metrů čtverečních již využívá Shape Corp., přední dodavatel bezpečnostních komponentů pro automobilový průmysl, který na Plzeňsku působí od roku 2011. Společnost Shape Corp. se sem postupně stěhuje z lokality Plzeň Borská pole, aby rozšířila svou výrobní kapacitu. Panasonic se do Nýřan stěhuje také z důvodu navýšení kapacit, svou budovu na Borských polích současně modernizuje.

„Panasonic působí ve vlastní budově v Plzni na Borských polích bezmála 30 let. Historicky zde probíhala výroba televizí a Blu-ray rekordérů. V roce 2022 jsme však tuto výrobu ukončili a zaměřili se výhradně na produkci tepelných čerpadel vzduch-voda. Těch v budoucnu plánujeme vyrábět až milion ročně. Čerpadly z Plzně chceme zásobovat celou Evropu. Nové prostory v Panattoni Parku Pilsen West II nám budou sloužit jako externí sklad a částečně je využijeme ke kompletaci řídicích jednotek do doby, než v Plzni vybudujeme nový výrobní závod. Najít vhodné zázemí, které splní nároky na udržitelnost a zároveň nám umožní zůstat ve stejné lokalitě, bylo pro náš management klíčové,“ říká Hiroshi Komatsubara, Managing Director Panasonic Heating & Ventilation Air-Conditioning Czech.

Moderní haly v Panattoni Parku Pilsen West II splňují nejpřísnější požadavky v rámci mezinárodní ekologické certifikace BREEAM New Construction a aspirují na dvě nejvyšší hodnocení Outstanding (Shape Corp.) a Excellent (Panasonic). V zóně jsou nainstalovány fotovoltaické panely a ke splachování se využívá dešťová voda. V areálu jsou nabíjecí stanice pro elektromobily, krytá stání pro kola nebo hmyzí hotel. Vše podtrhuje i zázemí pro zaměstnance v podobě moderních kantýn nebo fitness centra.

„Těší nás další dokončený projekt ve spolupráci s investorem AEW Europe. Zároveň jsem ráda, že můžeme v regionu stavět výrobní haly s přidanou hodnotou a pomáhat tak naplňovat Strategii Plzeňského kraje 2022+. Obě společnosti, které park využívají, se řadí k naprosté špičce ve svém oboru, součástí výroby je zde navíc i vývoj nových produktů,“ říká Klára Sobotková, Regional Development Director, Panattoni.

„Projekt společnosti Panattoni v Nýřanech splňuje přesně to, co v regionu chceme. Bývalý brownfield se proměnil v moderní průmyslový park zaměřený na výrobu a vývoj. Panasonic i Shape Corp. jsou navíc velmi dobrými zaměstnavateli, kteří přináší pracovní místa pro kvalifikované pozice,“ dodává Pavel Karpíšek, senátor a první místopředseda představenstva Hospodářské komory v Plzeňském kraji.

Původní brownfield, na kterém Panattoni Park Pilsen West II stojí, má bohatou průmyslovou historii. V blízkosti lokality se dříve nacházel důl na černé uhlí Krimich I. Těžilo se zde v letech 1867 až 1935, kdy byla těžba přenesena na nově otevřený důl Krimich II v Tlučné. Starý důl pak sloužil k čerpání vody a zásoboval vodou i město Nýřany a osadu Pankrác. Ve dvacátých letech 20. století zde plzeňská Škodovka postavila tepelnou elektrárnu, která zásobovala elektřinou plzeňskou Škodovku, město Nýřany, ale i muniční továrnu a důl Ziegler. Objekty bývalé šachty a elektrárny byly od roku 1971 postupně přebudovávány na potravinářský závod Likona Nýřany, který fungoval do 90. let minulého století.

Nýřany leží přímo u exitu 93 dálnice D5. Nabízejí tak vynikající dopravní spojení s Německem i Českou republikou prostřednictvím dálnice D5 a sítí německých dálnic A6/A93/A9 do Norimberku, Řezna a Mnichova. Obec je napojena i na železniční síť, autobusová zastávka se nachází přímo u areálu.