Průmyslová automatizace – berou stroje lidem práci? Naopak, firmám stále chybí kvalifikovaná pracovní síla, ukazují průzkumy

Automatizace je pro průmysl stále tématem číslo jedna. Přináší s sebou celou řadu výzev, od inovací až po přeškolení zaměstnanců. Jak s automatizací pracují české firmy?

Celý proces trvá už sto let. První automatické výrobní linky spatřily světlo světa ve 20. letech minulého století a od té doby se vývoj nezastavil. Právě naopak, jde mílovými kroky kupředu. Potřebu rozvíjet a inovovat výrobní, řídící a další procesy pochopily společnosti po celém světě a dnes je možné uspokojovat náročné požadavky lidské populace právě díky rozvoji techniky.

Českým firmám chybí pracovní síla

Statistiky ukazují, že až 80 procent průmyslných firem na českém trhu během minulého roku i přes výpadky spojené s pandemií koronaviru ponechalo nebo navýšilo rozsah investic do rozvoje a inovací. Zároveň ale až 60 procent společností stále nemá plán digitalizace.

„Průmyslové firmy už z velké části pochopily, že bez prvků Průmyslu 4.0, ke kterému patří i automatizace, se jednoduše neobejdou, pokud chtějí na trhu působit i za 15 nebo 20 let. Některým firmám to ale ukázala až pandemie v době, kdy se řešily výpadky materiálů a především personálních kapacit,“ říká Alena Nováková z Národního centra Průmyslu 4.0.

Právě otázka spolupráce automatizovaných strojů a lidské pracovní síly je výzva, která proces rozvoje a inovací provází. Průzkum Národního centra Průmyslu 4.0 upozorňuje, že až 93 procent firem zaznamenalo v minulém roce nedostatek kvalifikované pracovní sily.

Bez strojů by některé produkty neměly šanci

Automatizace a inteligentní technologie proto pomáhají doplnit chybějící pracovní síly, a také posouvají možnosti výroby do dalších úrovní. „Výroba bez využívání pokročilých technologií je samozřejmě také možná, ale má mnohem větší nároky na výrobní prostory a náklady, větší chybovost, a zároveň by zapříčinila vyšší cenu produktů. Automatizace umožňuje na trh uvádět inovativní produkty, které by jinak nikdy nevznikly,“ upozorňuje Ondřej Jireš z české biotechnologické společnosti Contipro, která patří k největším dodavatelům kyseliny hyaluronové na světě.

Contipro se mimo jiné také pyšní například první nanofarmaceutickou linkou na světě, na které vznikají produkty s aktivní nanovlákennou vrstvou. Inteligentní technologie se zde využívají prakticky v celém výrobním procesu a díky inovacím dokázala tato východočeská společnost zrychlit produkci až na pětinásobek původních hodnot. Ani tato moderní technologie by ale nemohla stoprocentně fungovat bez pomoci zaměstnanců.

„Už na zavedení se podílel tým zkušených zaměstnanců. Během samotné výroby jsou na místě operátoři, kteří zařízení ovládají. Naši specialisté zároveň mohou i prostřednictvím vzdáleného přístupu kontrolovat nastavení strojů nebo například upravovat kamerový systém. Spolupráce je proto nastavena efektivně a podle požadavků výroby,“ vysvětluje Ondřej Jireš z Contipra.

Zaměstnanci prochází rekvalifikací

I další společnost, která působí na českém trhu, úspěšně využívá prvky digitalizace a automatizace. 3M, světová společnost, která má své pobočky v Česku i na Slovensku, se definuje jako inovativní firma, která vědu využívá při vývoji produktů v mnoha oblastech. „Algoritmy umělé inteligence, strojové učení nebo Big data v reálném čase. Tyto prvky nám umožňují reagovat a být proaktivní v každé oblasti našeho působení, podporují strategické řízení, ale i rozhodnutí na úrovni managementu. Automatizace a digitalizace se zkrátka stala každodenní a běžnou záležitostí,“ uvádí Radoslaw Kaskiewicz, viceprezident a jednatel 3M pro region východní Evropy.

Podobně jako české Contipro, i 3M dokázalo zapojit nebo rekvalifikovat svoje zaměstnance na jiné pracovní úlohy a pozice. Nové technologie, které se při výrobě a prodeji uplatňují, jsou ovládané celou řadou zaměstnanců.

„Při práci s rozšířenou realitou nebo umělou inteligencí je nutná kvalifikovaná a kompetentní pracovní síla. Abychom reagovali na potřeby nových technologií, vytváříme pro naše zaměstnance různé programy a školení, díky kterým je proces zapojení se do automatizačních a digitalizačních procesů přirozený a plynulý,“ doplňuje Radoslaw Kaskiewicz z 3M.

Automatizace šetří čas i síly

Zapojení inteligentních technologií dokáže šetřit čas i samotným zaměstnancům. Například ve firmě Lego, která má svou pobočku v Kladně, se pomocí umělé inteligence podařilo ušetřit až 30 procent času operátorů. Ti tak nyní více působí jako dozor a na mimořádné situace jsou upozorňováni pomocí mobilní aplikace. Zavedení nových technologií tedy z komplexního pohledu zvyšuje konkurenceschopnost firem a tím pádem vytváří nová pracovní místa.

„Tam, kde se ušetřily lidské pracovní síly, se přeškolují a přeřazují zaměstnanci na jiné pozice. Především větší společnosti mají výborně vyřešená školení a rekvalifikace. Předpoklady, že po zavedení automatizace a dalších prvků Průmyslu 4.0 zůstane armáda nezaměstnaných se tak nenaplňují ani v zemích, kde je už digitalizace dále než v Česku,“ uzavírá Alena Nováková.