Český lídr v revitalizaci brownfieldů Panattoni zahájil výstavbu nové průmyslové zóny v prostoru bývalých skláren Kavalier v Hostomicích u Teplic. Panattoni Park Teplice South nabídne zázemí pro lehkou výrobu, distribuci zboží a až 300 nových pracovních míst. Investice za půl miliardy korun má ambici navázat na místní více než 100letou sklářskou historii moderními průmyslovými provozy. V místě již brzy vyroste první budova pro prodejce sanitární techniky Sanitino.
„Proměna brownfieldu na moderní industriální park je na jednu stranu vždy nevyzpytatelným dobrodružstvím a na druhou stranu fascinujícím zážitkem, a to především ze dvou důvodů. Jednak máte jedinečnou příležitost poznat příběh původního provozu – v tomto případě největšího domácího výrobce varného skla. A jednak se ocitáte v jakési laboratoři recyklace, v níž lze posunout oběhové hospodářství v praxi na nové hranice. V Hostomicích chceme například při přípravě základů využít i dosluhující recyklační linku na stavební materiály,“ prozrazuje Pavel Sovička, ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.
Panattoni plánuje u Hostomic postupně postavit komplex budov o celkové rozloze 31 000 m2. První fázi vznikne budova pro společnost Sanitino s plochou 5 800 m2. Na začátku příštího roku odstraní zbytky základových konstrukcí původního areálu a zahájí zemní práce pro novou budovu. Zbývající prostor zasanuje a připojí až podle zájmu dalších klientů. Firma Sanitino bude v areálu provozovat centrální sklad pro zásobování střední a západní Evropy. Poloautomatická hala bude disponovat nejnovějšími logistickými technologiemi.
„Panattoni Park Teplice South jsme si vybrali mimo jiné kvůli vynikající dopravní infrastruktuře, kterou umocnila nedávno dokončená dálnice D8, vzdálená pouhých 15 minut. Centrální sklad nám pomůže rychleji a efektivněji doručovat zboží na trhy ve střední a západní Evropě,“ říká Rudolf Jániš, jednatel společnosti Sanitino.
Areál Panattoni Parku Teplice South leží přímo na sjezdu z částečně čtyřproudé silnice I/13, která spojuje Ústecký kraj s Libereckým a Karlovarským. Díky tomu, že vzniká revitalizací brownfieldu, nezabírá úrodnou půdu a navíc pomáhá v lokalitě odstraňovat staré ekologické zátěže. V neposlední řadě má projekt potenciál povzbudit regionální ekonomiku v nadcházející hospodářské krizi a zastavit odliv kvalifikované pracovní síly.