Rohlik Group automatizuje svá distribuční centra. Do automatizace investuje až 400 milionů eur

Rohlik Group v rámci automatizace nainstaluje ve svých distribučních centrech automatizovaný skladovací a vyhledávací systém (ASRS), čímž zvýší efektivitu vychystávání objednávek a využití kapacity. Rohlík spustí první automatizované řešení u společnosti Knuspr.de v Mnichově, konkrétně se bude jednat o zavedení systému AutoStore. Skupina bude rovněž využívat Shuttle-System ve svých skladech v Česku a Rakousku. Následovat bude postupné zavádění automatizace na stávajících a nových evropských trzích. V první fázi bude do automatizace investováno přibližně 45 milionů eur a v letech 2022 – 2025 bude do dalších distribučních center investováno celkem až 400 milionů eur. Jedná se o pokračování investičního trendu Rohlíku jako technologické společnosti s cílem stát se nejlepší a největší evropskou online službou pro rozvoz potravin.

Trojnásobné zvýšení produktivity a o 30 % větší úložný prostor

Skladovací boxy systému AutoStore jsou vertikálně umístěné do mřížky a uložené v krychlové struktuře. Boxy vybírají roboti, kteří se pohybují po konstrukci na kolejnicích. Ta je doplněná o efektivní vychystávací pracoviště. Tento klíčový automatizační prvek přinese společnosti Knuspr.de trojnásobné zvýšení produktivity vychystávání a o více než 30 % větší skladovací prostor v mnichovském skladu. Ten bude prvním, kde se automatizované řešení zavede. Postupně budou přibývat i další distribuční centra. Pro zajištění nejlepší kvality výrobků je mnichovské distribuční centrum rozděleno do několika teplotních zón: suché, chlazené a mražené. Automatizace v Knuspr.de pokryje v první fázi suchou zónu, v rámci které se nachází až 10 000 produktů. Pokryje tak 60 % tohoto sortimentu.

„Online supermarkety patřící pod Rohlik Group denně expedují stovky tisíc produktů, což v některých dnech může v souhrnu činit i více než milion položek,“ komentuje Aleš Malucha, ředitel pro automatizaci Rohlik Group. „Automatizace nám zajistí efektivitu, která nám poskytne výhodu v rychlosti a kvalitě dodávek, kterou naši zákazníci očekávají. Nyní začínáme implementovat systém AutoStore v Mnichově, ve Vídni a v Praze budeme instalovat i tzv. ShuttleSystem,“ dodává.

„Ve společnosti Knuspr.de jsme rádi, že budeme jedním z prvních online prodejců potravin s vysoce automatizovaným systémem plnění. Zefektivnění naší logistiky nám umožní jednat v budoucnu ještě rychleji a pružněji, což dále urychlí náš růst,“ říká provozní ředitel společnosti Knuspr Björn Christian Wolf.

Rohlik Group a Element Logic

Význam této investice podtrhuje zakladatel a CEO společnosti Rohlik Group Tomáš Čupr: „Automatizace v Mnichově tvoří v kombinaci s našimi vozy na CNG a elektromobily základ naší jedinečné strategie, kdy se k doručování nákupů používá vlastní a udržitelná technologie. Náročný, ale také vzrušující projekt, se nyní stává realitou.“

Michael Kawalier, výkonný ředitel pro prodej společnosti Element Logic Germany, upřesňuje: „Partnerství se skupinou Rohlík, jedním z evropských lídrů v oblasti online dodávek potravin, spojuje dva týmy, které si cení nejnovějších technologií i softwarových řešení. A ví, jak je správně využít. Obě společnosti mají podobné myšlení, což je pro úspěšné partnerství a spokojenost zákazníků nezbytností.“

 

Zdroj: ČIA