Skanska – Inovace jsou cestou k udržitelnosti budov

Skanska spojila síly s neziskovou iniciativou Rethink Architecture a v rámci Týdne inovací představila své pojetí trvale udržitelných kancelářských
a rezidenčních projektů.

Kromě stavebních oborů se Skanska v České republice zaměřuje na development administrativních a rezidenčních projektů. V oblasti trvalé udržitelnosti a technologických inovací je tuzemským lídrem trhu.

Administrativní projekty

„Od roku 2012, kdy jsme uvedli na pražský trh City Green Court, první komerční kancelářskou nemovitost s mezinárodním environmentálním certifikátem LEED, se již téměř dekádu věnujeme výstavbě trvale udržitelných, inovativních a zdraví podporujících budov. Náš poslední projekt Parkview se v loňském roce stal druhou nejzelenější kancelářskou budovou světa. V každé další budově (aktuálně v Port7 v Holešovicích) nejen koncentrujeme své dosavadní know-how, ale posouváme ho ještě dál. A naším cílem je první klimaticky neutrální kancelářský projekt na pražském, resp. středoevropském, trhu, ještě před rokem 2030,“ říká Eva Nykodymová, EHS manager komerčního developmentu Skanska.

Rezidenční projekty

Podle zásad trvalé udržitelnosti připravuje Skanska také své rezidenční projekty. Jako první na českém trhu získala pro svůj projekt Botanica K environmentální certifikát BREEAM a úspěšně vyzkoušela technologii šedé vody. Na trh v současné době uvedla projekt Modřanský cukrovar, první tzv. modro-zelený projekt v Praze. Jde o rozsáhlou konverzi industriálního brownfieldu, který se promění v moderní rezidenční čtvrť s veřejně přístupným parkem a náměstím, zelenými střechami, úsporami pitné vody a intenzivním využitím dešťové a šedé vody.

„Uhlíková stopa není to jediné, co při výstavbě rezidenčních budov sledujeme a redukujeme. Téma vody je pro naše prostředí neméně důležité. Proto už ve třetím projektu instalujeme technologie na recyklaci vody. V zatím posledním z nich, Modřanském cukrovaru, budou obyvatelé recyklovanou vodou nejen splachovat WC, ale mohou s ní také prát prádlo v pračkách. Díky všem technologiím umí projekt uspořit až 47 % pitné vody”, zdůrazňuje Miroslav Kobera, Green Business Manager Skanska Reality.

V rámci přednášky pořádané iniciativou Rethink Architecture také vystoupili Alexandra Georgescu z architektonického ateliéru KOGAA, která představila brněnské projekty The Distillery – Social Reactor a KUMST – kreativní hub, Petr Matyáš z ateliéru di5 s příspěvkem o digitalizaci architektonických návrhů a Ondřej Mundl z ateliéru Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, který přiblížil vznik koncepce Modřanského cukrovaru.

„Budovy a jejich provoz způsobují 38 % uhlíkových emisí na světě. Pokud chceme dosáhnout uhlíkové neutrality, musíme začít tvořit udržitelnou architekturu. Přednášející na akci ukázali, že mnoho inovací v České republice jde realizovat už teď: ať je to využívání šedé a dešťové vody nebo adaptace existujících budov pro současné standardy,“ říká spoluzakladatelka iniciativy Rethink Architecture, Kateřina Eklová.

Akce Rethink Architecture: Udržitelné inovace proběhla v rámci Týdne inovací ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy a společností CBRE. Konala se v kancelářské budově Praga Studios, která získala jak environmentální certifikaci LEED Platinum, tak mezinárodní certifikát WELL Gold hodnotící kvalitu interiéru z pohledu jeho uživatelů.

 

Zdroj: Feedit.cz