Společnost Panattoni dominuje nové výstavbě průmyslových prostor na českém trhu

Stavitel průmyslových zón Panattoni byl ve třetím kvartálu letošního roku nejaktivnější ve výstavbě výrobních a logistických hal v České republice. Součet rozlohy všech budov ve výstavbě dosáhl takřka 300 tisíc metrů čtverečních. Mezi klienty této výstavby patří prestižní značky, jako jsou Amazon, Tchibo nebo Doosan Bobcat. Společnost Panattoni tak ve třetím kvartálu ovládla novou výstavbu průmyslových prostor na českém trhu.

„Když vloni na jaře začínala covidová krize a celou ekonomiku zasáhla paralýza a nejistota, opravdu bych si nevsadil na to, že za pouhý rok a půl dosáhneme nejvyššího objemu výstavby v historii. Ve třetím kvartálu 2021 jsme stavěli výrobní a logistické budovy v deseti různých lokalitách najednou, vždy však s tlakem na zkracování vzdáleností od výroby na sklad a ze skladu ke spotřebitelům. V celém dodavatelském řetězci vidíme vysokou poptávku po podnikatelských nemovitostech i v následujících dvanácti měsících,“ říká Pavel Sovička, ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

Nejvýznamnějším projektem Panattoni v letošním roce je robotické distribuční centrum pro globálního lídra elektronického obchodu Amazon. Čtyřpodlažní budova s rekordní skladovací plochou téměř 190 000 m2 roste na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích cukrovaru u Kojetína na Přerovsku. Po dokončení v roce 2022 půjde o první plnohodnotně vícepatrovou logistickou budovu s nejmodernější technologickou výbavou v Česku.

Ve třetím kvartálu probíhala například i výstavba v Panattoni Parku Zdice na Berounsku. Panattoni zde připravuje moderní halu pro společnost Doosan Bobcat. Přední světový výrobce kompaktních nakladačů a bagrů ji využije pro příjem, kontrolu, třídění, skladování a přípravu materiálu a komponentů pro zásobování výrobních linek v nedaleké Dobříši, kde má kromě výrobního závodu také inovační centrum a školicí středisko. V hale o velikosti 13 500 m2 najde práci přibližně 80 zaměstnanců a hodnota nemovitosti se vyšplhá k 300 milionům korun. Spuštění provozu se plánuje v průběhu příštího roku.

K rekordním ploše budov ve výstavbě přispěla i expanze distribučního centra Tchibo v Panattoni Parku Cheb. Nová část budovy o velikosti 27 880 m2 přispěje k rozšíření funkce stávajícího distribučního B2C centra pro e-shop Tchibo i o část B2B logistických procesů týkajících se kamenných obchodů.

„Poděkování za takto úspěšný kvartál patří našim novým i stávajícím nájemcům, bez jejichž důvěry ve schopnosti Panattoni dodat nemovitosti v plánovaných termínech na trhu, kde chybí kapacita stavebních firem a cena stavebního materiálu roste před očima, by to bylo nemožné,“ komentuje Klára Sobotková, obchodní ředitelka Panattoni pro region jihozápad ČR a dodává:  „Takhle úspěšné období jsme dosáhli rovněž díky spolupráci s profesionály realitně-konzultantských společností CBRE, Colliers, Procházka & Partners, Content Reality, sklady.cz ale i dalším.“

 

Jiří Zita, obchodní ředitel Panattoni pro region severovýchod ČR doplňuje: „Vzhledem k současné situaci na stavebním trhu a komplikovanému povolovacímu procesu je připravenost nových pozemků klíčem. Panattoni pracuje s novými lokalitami a ve čtyřech z nich začne výstavba v průběhu následujících několika měsíců. Reflektujeme potřeby výrobních a logistických společnosti a jsme připraveni do 12 měsíců doručit přes 675 000 m2 pronajímatelné plochy. V horizontu 24 – 36 měsíců je naším cílem nabídnout dalších takřka 700 000 m2 v celé České republice. Všechny nové budovy budou aspirovat na udržitelnou certifikaci BREEAM New Construction v úrovni Excellent.“