Sportisimo si pronajme v Ostravě obří a technologicky vyspělý sklad od Contery

Největší prodejce sportovního zboží na tuzemském trhu přesune svou logistickou základnu z Rudné u Prahy do Ostravy. Pronájem skladu Sportisimo v Contera Parku Ostrava D1 se zastavěnou plochou přes 90 000 m2 se stal největší nájemní smlouvou na trhu průmyslových nemovitostí v roce 2020. Postupné stěhování do nového technologického centra bude zahájeno v letošním roce.

Český sportovní řetězec označuje ostravskou skladovou centrálu za novou generaci vlastní logistiky. Skladová budova o rozloze přibližně 90 000 metrů čtverečních bude po svém dokončení v červenci 2022 jednou z největších v České republice. Na tradiční poměry bude také poměrně vysoká. Některé části budou postaveny do výšky pěti podlaží a zvláštností bude nadstandardní světlá výška části haly zvané High Bay, která bude dosahovat až 23 metrů. S ohledem na životní prostředí se tak ušetří velikost celkové zastavěné plochy. Novou halu postaví pro Sportisimo český developer Contera na ostravském brownfieldu v rámci městské zástavby.

„Sklad bude atypický nejen z hlediska architektury budovy. Kromě výšky a úpravy můžeme zmínit například poměrně velkou prosklenou část, která není obvyklá. Důležité a zajímavé je technologické vybavení, kde budou použity nové technologie, které se zatím v rámci České republiky vyskytují jen v několika málo případech. Příkladem mohou být automatické zakladače (ASRS MiniLoad, pozn. red.), což jsou zjednodušeně řečeno zařízení, která automaticky ukládají a následně připravují položky k vychystání, takže sklady fungují zcela autonomně a manipulant pouze čeká u vychystávací stanice, kam systém dopraví krabice nebo kartony,“ vysvětluje Aliaksei Siparau, ředitel logistiky společnosti Sportisimo. „Nové prostory budou řízeny moderním softwarem, díky němuž můžeme snížit provozní náklady nebo zlepšit úroveň služeb, například rychlost a kvalitu dodávek zboží do prodejen i přímo k zákazníkům. Technologické zlepšení však bude atraktivnější i z hlediska práce, například z pohledu zaměstnance, který nemusí za zbožím cestovat, ale zboží místo toho bude putovat přes sklad k zaměstnanci,“ dodává Siparau.

Kromě technologických a logistických prvků nabídne nový centrální sklad zaměstnancům také nadstandardní komfort. Ti se mohou těšit na inovativní prostředí, moderní šatny, které vizuálně kopírují sportovní designový vzhled administrativního sídla Sportisimo v Praze, klimatizované a částečně prosklené haly a moderní jídelnu.

„Struktura, kterou pro Sportisimo připravujeme, je v mnoha ohledech jedinečná a průkopnická. Je to stavba šitá na míru klientovi, plná moderních technologií, s atraktivním pracovním prostředím a důrazem na prvky udržitelnosti a rozvoje. Je to také největší budova, na které jsme dosud pracovali. Máme rádi zajímavé výzvy, na to máme zkušenosti,“ říká Dušan Kastl, společník a výkonný ředitel společnosti Contera.

Hala pro Sportisimo bude největší budovou v připravovaném Contera Parku Ostrava D1, který vzniká náročnou a nákladnou revitalizací brownfieldu. Společnost Contera se na výstavbu takovýchto hal dlouhodobě specializuje. Pozemek o rozloze 35 hektarů, který musel být nejprve sanován a dekontaminován, získala Contera v dražbě od města Ostravy. Do roku 2023 zde vznikne moderní průmyslový park s perfektní dopravní dostupností. „Potvrzuje se, že o tuto lokalitu je značný zájem. Připravujeme stavby i pro další klienty a projekt Contera Park Ostrava D1 se tak velmi rychle naplňuje,“ dodává Kastl.

Sportisimo se do Ostravy začne stěhovat ještě letos, kdy najme první klíčové zaměstnance pro vybudování kvalitního zázemí. Do první části budovy by se měla společnost nastěhovat v lednu 2022, celá hala bude k dispozici zhruba o půl roku později. „Věřím, že nová investice a uspořádání skladů zajistí potřebnou kapacitu na mnoho let dopředu a také zlepší zákaznickou zkušenost, protože budeme rychlejší a budeme moci nabídnout širší sortiment zboží. Z hlediska logistiky se dostaneme na technologickou špičku, což se ne každé české firmě podaří. Ruku v ruce s tím jdou i velmi kvalitní podmínky pro zaměstnance skladu,“ říká Pavel Vajskebr, spolumajitel a generální ředitel společnosti Sportisimo.