Téměř 90 procent areálu Sázava Logistics Park u D1 je pronajato, developer UDI Group ho dokončí začátkem roku

Téměř 90 procent ploch logistického areálu Sázava Logistics Park již má své nájemce. Areál přímo na sjezdu z dálnice D1 u obce Ostředek aktuálně buduje investičním nákladem jedné miliardy korun mezinárodní developerská skupina UDI Group. Celý park plánuje dokončit na přelomu roku. Poté zvažuje možnost celý areál nabídnout k prodeji některému z nadnárodních provozovatelů. Sázava Logistics Park bude mít dohromady skoro 50 tisíc m2 zastřešených ploch pro výrobu nebo sklady.

„V první z hal před dvěma měsíci zahájila zkušební provoz česká logistika WEDO, která zde má již plně funkční třídírnu zásilek pro celou zemi,“ vysvětlila ředitelka strategie mezinárodní skupiny UDI Group Marcela Fialková. Druhá, zároveň vůbec největší hala celého areálu, která má téměř 20 tisíc m2 zastřešených ploch již pomalu finišuje. Blíží se předání první poloviny haly do užívání nájemci. Tuto halu si kompletně pronajala německá logistika Nagel-Group a bude zde skladovat potraviny pro český maloobchod. V areálu již roste také třetí hala, kde si v budoucnu zřídí svůj sklad ale také showroom prodejce bazénů Marimex. Poslední a zároveň nejmenší halu s necelými 6000 m2 plochy začal developer budovat spekulativně, tedy bez toho, aby měl uzavřen kontrakt na pronájem s konkrétním nájemcem. Rád by totiž celý areál dokončil na přelomu roku. Areál tak bude připraven k prodeji některému z nadnárodních provozovatelů logistických parků začátkem příštího roku, pokud se k tomu UDI Group rozhodne.

 

„Původně jsme se dohodli, že o prodeji areálu začneme jednat ve chvíli, kdy bude pronajato asi 80 procent areálu. Zájemci se ale objevili daleko dříve. Průběžně tedy jednáme s předními provozovateli logistiky z ČR i zahraničí. Zájem je velký. Průmyslových hal na D1, a navíc tak blízko u Prahy, je nyní absolutní minimum. Vzhledem k situaci na trhu se zatím přikláníme k tomu, že areál prodáme. Ve hře je ale i možnost, že si ho ponecháme. Bude záležet na situaci na trhu. Cena zatím v čase stále roste,“ vysvětlila Fialková. Investice do celého areálu ze strany UDI Group dosáhla jedné miliardy korun.

 

Samozřejmostí je vysoký environmentální standard

Celý areál UDI Group Sázava Logistics Park je budován ve velmi vysokém environmentálním standardu. Cílí na certifikaci v systému BREEAM na úrovni Very Good. To, co dnes nájemce zajímá především jsou náklady na energie, a proto velmi kvalitní tepelná izolace hal zajišťuje efektivní hospodaření s teplem. Energetický štítek počítá s kategorií B tedy velmi úsporná stavba. Na pozemku, který má 140 tisíc m2, bude zachován poměrně velký podíl zeleně Na všech střechách budou instalované světlé fólie, které snižují ohřívání vzduchu nad halami a tím zamezují vzniku efektu tzv. tepelného ostrova. Dešťovka ze střech a všech zpevněných povrchů bude sváděna do retenčních nádrží a po stabilizaci bude používána na závlahu zeleně v areálu. Jedná se i o možnosti dešťovou vodu z jedné ze střech přečišťovat na kvalitu pitné vody. Celkem společnost na pozemku, který sloužil jako pole a na kterém nebyl jediný strom, vysadí více než stovku nových stromů. Samozřejmostí budou také různé čmelíny a broukoviště, které mají v areálu zajistit biodiverzitu.

 

Kromě areálu na D1, staví nyní UDI Group další areál na dálnici D5 u Plzně. Tam vznikne ve třech halách dokonce 130 tisíc m2 skladových a výrobních ploch. Investice na tomto areálu bude činit 2,5 miliardy korun. UDI Group zde zvažuje také možnost umístit na střechy solární elektrárnu, která by kromě elektřiny pro areál byla schopná ve špičkách zásobovat i obě okolní obce nebo přilehlý průmyslový areál konkurence. Kromě investic do samotných budov plánuje UDI Group u Přehýšova také vytvořit biokoridory v toku dvou okolních potoků, které jsou dnes zregulovány do nepřirozeného vydlážděného koryta.