Vitesco Technologies bude vyrábět řídící jednotky pro elektromobily v ostravském CTParku, kde si pronajala 40 000 m2

CTP, největší evropský kótovaný developer, vlastník a správce průmyslových a logistických nemovitostí dle hrubé pronajímatelné plochy (GLA), pronajala téměř 40 000 m2 v CTParku Ostrava Hrušov společnosti Vitesco Technologies, přednímu mezinárodnímu výrobci moderních pohonů a řešení pro elektrifikaci v automotive průmyslu.

Společnost Vitesco Technologies je stávajícím klientem developera CTP, v jeho CTParku Ostrava již 10 let provozuje high-tech výzkumné a vývojové centrum. Nyní učinila další krok v oblasti udržitelné mobility a transformace českého automobilového průmyslu. V CTParku Ostrava Hrušov podepsala nájemní smlouvy na 36 100 m2 skladových prostor, 1 500 m2 kanceláří a 2 300 m2 sanitárních prostor, nacházejících se v rozšiřovaném území parku o velikosti 74 000 m2, které bude dokončeno do konce roku 2024.

Tento prostor bude využit pro nový výrobní závod s plně automatizovaným logistickým centrem v hodnotě cca 190 milionů eur. CTP prostory přizpůsobí požadavkům klienta, které zahrnují kontrolované výrobní prostředí laboratorních prostor. Hlavními produkty nového závodu budou unikátní díly pro elektromobily nové generace. Závod bude využívat nejmodernější technologie s vysokou úrovní robotizace a automatizace procesů. Provoz zde bude zahájen na konci roku 2024, kdy bude v závodu pracovat 150 zaměstnanců, jejichž počet bude průběžně narůstat až do plné kapacity přes 1 000 osob v roce 2027.

CTPark Ostrava Hrušov je nejnovějším parkem společnosti CTP v ostravském regionu, který zahrnuje celkem 92 000 m2 průmyslových a logistických prostor na ploše 32,7 ha, jež jsou plně pronajaty nájemcům, jako společnostem Prosperplast, Hyundai Steel a logistické společnosti LogFlex.

Tato regenerace bývalého brownfieldu je pozoruhodná svým závazkem k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Prioritou bylo zajištění uhlíkové neutrality, stejně jako implementace nejkomplexnějších udržitelných řešení, jako jsou fotovoltaické panely, tepelná čerpadla, nabíječky pro elektromobily a retenční nádrže, aby byly splněny ESG cíle jak developera CTP, tak i jeho pokrokových nájemců, jako je Vitesco Technologies.

CTPark Ostrava Hrušov nabízí široké možnosti pro výrobu a skladování. Park se nachází v severní části Ostravy s výborným napojením na MHD a dálnici. Do parku se také snadno dostanou i zaměstnanci z místních obytných čtvrtí.

Region střední a východní Evropy (CEE), zejména Česká republika, Slovensko a Maďarsko, se světově pevně etabloval jako vysoce efektivní centrum automobilové výroby. V rámci šesti zemí CEE se nachází celkem 33 závodů na výrobu automobilů a tento region v roce 2022 překonal Německo v nominální hodnotě výroby automobilů. Automobiloví nájemci tvoří významnou část portfolia CTP v České republice, přičemž mezi významné nájemce patří společnosti Yanfeng, Faurecia, Brembo či Bridgestone.

Údaje Eurostatu ukazují, že výroba automobilů v regionu CEE se za posledních osm let zvýšila téměř o 50 %, což je hnací silou průmyslu v zemích tohoto regionu. Výstavba dalších továren má pozitivní dopad, zejména pokud jde o příliv přímých zahraničních investic.

Jakub Kodr, obchodní ředitel a jednatel CTP v České republice, řekl: „Jsme hrdí na to, že jsme posílili naše partnerství se společností Vitesco Technologies v CTParku Ostrava Hrušov, kde zákazníkovi dodáme speciální laboratorní prostory s kontrolovaným prostředím pro výrobu řídicích jednotek pro elektromobily. Ostrava Hrušov je naším nejnovějším parkem v regionu a revitalizací brownfieldu bývalého chemického závodu ve prospěch místní ekonomiky. Ostrava je pro CTP strategickým regionem již od roku 2004, kdy jsme poskytli zázemí pro vytvoření 10 000 pracovních míst, a nový závod společnosti Vitesco přinese regionu další přidanou hodnotu.“

“Stejně jako jsme zavázáni Ostravě, jsme oddáni i našim nájemcům, které dobře známe, abychom mohli spolupracovat a společně růst. Tato dohoda ukazuje nejen to, jak spolupracujeme s našimi klienty, ale také to, jak automobilový sektor pohání průmysl v regionu střední a východní Evropy, což je trend, který podle našich očekávání bude jen sílit, protože automobilky i asijští výrobci přesouvají výrobu automobilů do zemí střední a východní Evropy v důsledku trendu nearshoringu.”

Lukáš Rosulek, ředitel společnosti Vitesco Technologies pro Českou republiku, uvedl: “Po deseti letech úspěšné spolupráce s CTP se těšíme na prohloubení tohoto vztahu prostřednictvím našeho nejnovějšího podniku v Ostravě Hrušově. Náš nový závod se zde zaměří na rozvoj čistých a inovativních pohonných technologií. Jsme rádi, že můžeme sídlit ve výrobním centru, které sdílí náš závazek udržitelnosti, zatímco budeme obezřetně procházet výzvami a příležitostmi ve vývoji pohonných technologií orientovaných na budoucnost.”