Z online prodeje nepotřebného majetku získal ÚZSVM již přes 1,5 miliardy korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) od roku 2018 úspěšně provozuje výběrová řízení s elektronickou aukcí na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz. Ke konci září 2021 se uskutečnilo celkem 15 270 elektronických aukcí, z nichž téměř 12 tisíc vyhlásil ÚZSVM a přes 3 tisíce aukcí jiné státní instituce. Z prodeje nepotřebného státního majetku získal ÚZSVM již přes 1,5 miliardy korun, ostatní státní instituce pak odvedly do státního rozpočtu z prodejů přes 38 milionů korun.

Portál www.nabidkamajetku.cz je unikátní v tom, že občané mají možnost se na jednom místě dozvědět, jaký majetek je nabízen uvnitř státu, jaký majetek je nabízen veřejnosti a online sledovat průběh aukcí. To výrazně posiluje transparentnost a veřejnou kontrolu,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Čísla nám ukazují, že prodej nepotřebného státního majetku v elektronických aukcích je pro veřejnost stále atraktivnější, proto se jej snažíme průběžně vylepšovat a přizpůsobovat moderním trendům,“ dodala generální ředitelka.

 

Aktuálně ÚZSVM rozšířil možnost zaplacení kauce i kupní ceny v elektronické aukci pomocí QR kódů. Zájemci o nepotřebný státní majetek tak mohou využít rychlejšího a jednoduššího způsobu platby a bez nutnosti ručně přepisovat platební údaje. Další novinkou je upozornění systému na případný chybně zadaný příhoz. To znamená, že pokud účastník elektronické aukce učiní příhoz, který je vyšší než 25 % příhozu původního, je požádán systémem o potvrzení tohoto příhozu. Občané se navíc mohou zapojit z pohodlí svého domova i do elektronických aukcí na pronájem nebo pacht a také online sledovat i jejich průběh tak, jako v případě online prodejů nepotřebného státního majetku.

 

Na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz jsou zveřejňovány nabídky nejen ÚZSVM, ale i jiných státních institucí. Zájemci tak již více než dva roky nemusí procházet stovky webových stránek, ale všechny nabídky naleznou přehledně na jedné adrese. Do budoucna by se stránky mohly rozšířit i o nabídku nepotřebného majetku obcí. „Zájem jsme zaznamenali ze strany Svazu měst a obcí. Věřím, že takové rozšíření nabídky majetku by občané uvítali. Nicméně musíme mít oporu v legislativě, a proto v rámci novely našeho zřizovacího zákona navrhujeme možnost prodeje nepotřebného majetku obcí i krajů prostřednictvím našich webových stránek,“ doplnila generální ředitelka.

 

Elektronický aukční systém eviduje přes 17 tisíc zaregistrovaných účastníků aukcí a více než 11,5 tisíce odběratelů novinek. Od spuštění systému do konce září roku 2021 navštívilo stránky elektronických aukcí téměř 1,7 milionu unikátních uživatelů a proběhlo celkem 15 270 aukcí. Nabídka majetku prodávaného v elektronických aukcích je velmi rozmanitá. Stát nabízí lukrativní majetek, jako jsou byty, chaty, rodinné domy nebo různé druhy pozemků. Aktuálně na nového majitele čeká například jedinečný areál Hanáckých kasáren v Olomouci za 262 milionů korun, nebo rekreační areál v Želivi na Pelhřimovsku za necelé 4 miliony korun, který se nachází v klidné lokalitě v sousedství premonstrátského kláštera. Zájemci si prostřednictvím elektronických aukcí mohou koupit také například automobily, motocykly, jízdní kola, kuchyňské spotřebiče, nářadí pro kutily, rybářské pruty, sportovní náčiní, hudební nástroje, obrazy nebo šperky. Díky elektronickým aukcím naleznou tyto předměty nové majitele a smysluplné využití.

 

K úspěšným prodejům v elektronických aukcích patří areál bývalého zahradnictví o rozloze 1,5 hektaru v Plzni na Doubravce za 39,9 milionu korun, nebo pozemek v Praze na Chodově, který byl prodán po 21 příhozech za 20 milionů korun. Nového majitele získaly také historicky cenné nemovitosti, a to Schichtova a Hönigova vila v Ústí nad Labem, které byly prodány za více než 26 milionů korun. Vítězně skončila i aukce bývalé cihelny ve Stojčíně na Pelhřimovsku, která státu připadla z kauzy tzv. lihové mafie. Vítěz aukce za ni nabídl 14,9 milionu korun.

 

Nejdražší prodanou movitou věcí byl světle modrý diamant pocházející z trestné činnosti, který nový majitel získal za téměř 5 milionů korun. Druhá nejvyšší částka přes 2,5 milionu korun pak byla po 38 příhozech utržena za automobil Porsche 911 GT 3. ÚZSVM se podařilo také ve dvou aukcích prodat virtuální měnu bitcoin celkem za více než 1 milion korun.

 

Absolutně nejvyšší nárůst ceny o více než 8,5 milionu korun zaznamenal ÚZSVM při prodeji pozemku na pražském Chodově, kdy se vyvolávací cena 11,45 milionu korun vyšplhala na konečných 20 milionů korun. K navýšení o 6,7 milionu korun došlo po 101 příhozech i při prodeji pozemku v Praze Vokovicích, kde minimální cena činila 10,5 milionu korun.

 

Doposud nejvyšší počet příhozů, a to 531, padl v elektronické aukci rodinného domu v Kralicích na Hané. Výrazný počet příhozů zaznamenal i prodej souboru knih v Brně, a to celkem 425. Nejvíce účastníků pak přilákal prodej rekreační chatky v Olešku u Zvole. Této aukce se zúčastnilo 94 zájemců. Stejný počet zájemců se v elektronické aukci utkal i o motocykl Jawa ČZ 250.

Zdroj: UZSVM